مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد برای داشتن پوستی لطیف‌تر

لیزر موهای زائد به سرعت در حال تبدیل به یک روش محبوب جهت رها شدن از موهای ناخواسته‌ی بدن می‌باشد. این روش برای زنانی که زمان کافی برای اپیلاسیون یا آنهایی که طاقت درد اپیلاسیون را ندارند، ارزشمند است. همچنین برای کسانی که از تراشیدن موهای خود در هر یک یا دو روز یکبار خسته شده‌اند نیز مناسب است. کارایی لیزر موهای زائد تا حد زیادی بستگی به همکاری بیمار دارد. موارد زیادی است که بیمار می‌تواند بطور ناخواسته انجام دهد و باعث کاهش ایمنی و کارایی این درمان شوند. بیماران باید از دستورالعمل‌های واضحی در مورد برنزه کردن، سایر روش‌های رفع موهای زائد و عوامل موضعی پیروی کنند تا نتایج مطلوبی حاصل شود.

اگر تصمیم به لیزر موهای زائد خود گرفته‌اید، چند راه وجود دارد که می‌توانند باعث تضمین دستیابی به بهترین نتایج شوند. یک مشکل رایج در میان افرادی که این روش را انجام می‌دهند عدم درک کافی از اهمیت مراقبت‌های ضروری قبل و بعد از درمان می‌باشد. در اینجا ما چند نکته را در مورد نحوه‌ی آماده‌سازی برای درمان و دستیابی به بهترین نتایج ممکن ارائه می‌کنیم.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مطرح نمودن سوالات خود در خصوص مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد


پیش از لیزر موهای زائد، یک وقت مشاوره با پزشک رزرو نمایید. پزشک در این جلسه:

  • سابقه‌ی پزشکی شما از جمله داروهای مصرفی را بررسی می‌کند.
  • خطرات، مزایا و انتظارات و آنچه که با روش لیزر موهای زائد قابل دستیابی است را با شما مورد بحث قرار می‌دهد.
  • تصاویری را جهت مقایسه قبل و بعد از درمان و ارزیابی‌های طولانی مدت تهیه می‌کند.

در جلسه مشاوره درباره برنامه‌ی درمانی و هزینه‌های مرتبط نیز بحث خواهد شد.

۴ هفته قبل از درمان

  • از انجام اپیلاسیون، کندن موها، بلیچ (سفید کردن پوست) یا استفاده از کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز روی ناحیه‌ی درمان پرهیز کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند کارایی درمان را کاهش دهند.
  • از قرارگیری مستقیم در معرض نور خورشید اجتناب کنید. در صورت عدم امکان از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF ۳۰ استفاده نمایید.

یک تا دو هفته قبل از درمان

  • از برنزده کردن اجتناب کنید (شامل تخت، کرم‌ها و اسپری‌های برنزه کننده)

۲۴ ساعت قبل از درمان

  • ناحیه درمان را با تیغ بتراشید.

اقدامات روز لیزر موهای زائد


در روز درمان، باید اقدامات زیر صورت گیرد:

  • هر گونه لوسیون، مواد آرایشی و خوشبوکننده‌ها را از ناحیه تحت درمان پاک کنید.
  • لباس گشاد بپوشید تا ناحیه مورد نظر به راحتی جهت درمان قابل دسترس باشد. لباس‌های تنگ یا زبر ممکن است در صورتی که پوست پس از درمان حساس شود، باعث ناراحتی شوند.
  • ممکن است کمی احساس سوزش یا گزیدن داشته باشید. برخی افراد این احساس را با حالتی که با کش لاستیکی به پوست ضربه وارد می‌شوند مقایسه می‌کند. برای راحتی شما، یک کرم بی‌حس کننده موضعی نیز موجود می‌باشد. باید ۳۰ دقیقه پیش از درمان در محل حاضر شوید تا بتوان از این کرم استفاده کرد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد


ظاهر ناحیه تحت درمان پس از لیزر موهای زائد برای هر بیماری متفاوت بوده و بستگی به گستردگی درمان و نوع پوست دارد. ممکن است قرمزی و تورم در اطراف فولیکول‌های مو ظاهر شوند که در واقع نشان دهنده‌ی این است که فولیکول‌ها به درمان واکنش نشان داده‌اند. همچنین ممکن است در حین درمان و بلافاصله بعد از آن بوی سوختگی مو احساس کنید. با اینکه رعایت دستورالعمل‌های پیش از درمان به منظور تضمین دستیابی به نتایج بی‌خطر و موثر مهم‌تر می‌باشد، اما بیشتر بیماران دغدغه‌ی اقدامات مراقبتی پس از درمان را نیز دارند.

در ادامه فهرستی از اقدامات مراقبتی پس از درمان ارائه شده است.

استفاده از یخ بر روی ناحیه درمان

اگر در اثر تحریک درمان احساس درد دارید (برخی افراد دارای پوست بسیار حساس ممکن است این حالت را تجربه کنند)، یک روش مناسب برای تسکین آن استفاده از کیسه یخ می‌باشد. کیسه یخ را روی ناحیه‌ی متاثر قرار دهید تا درد کمتر شده یا برطرف شود. با این حال درد پس از درمان نادر بوده و معمولاً تنها در حین درمان حس می‌شود، بخصوص اگر یک کلینیک و متخصص مناسب را انتخاب کرده باشید.

ژل آلوئه‌ورا

ممکن است بیماران بلافاصله دچار قرمزی و تورم بر روی ناحیه‌ی درمان شوند، که شبیه به آفتاب‌سوختگی است. گاهی اوقات تاول و پوسته‌هایی نیز ممکن است شکل بگیرند. نیازی به درمان زخم پس از درمان لیزر نمی‌باشد، هر چند مرطوب کننده‌هایی ماند ژل آلوئه‌ورا تسکین دهنده خواهند بود.

کرم ضد آفتاب

بطور کلی استفاده از کرم ضد آفتاب ایده‌ی خوبی است. اگر بصورت روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، بهتر است، هم‌اکنون استفاده از آن را در نظر بگیرید. اما مهم‌‌تر این است که پس از درمان باید در نواحی غیر پوشیده پوست از کرم ضد آفتاب استفاده کرد زیرا پس از لیزر موهای زائد، پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید آسیب‌پذیر می‌شود. همچنین پوست مستعد تیره شدن می‌گردد که می‌تواند منجر به غیر یکنواخت شدن رنگ پوست و برخی آسیب‌های پوستی شود. برای پرهیز از این آسیب از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید بطوری که حداقل SPF ۳۰ باشد.

پرهیز از حرارت

بهتر است تا ۴۸ ساعت پس از درمان با لیزر از حرارت اجتناب شود. بنابراین باید از رفتن به سونا، اتاق بخار و دوش آب داغ پرهیز کنید.

مواد آرایشی معدنی

اگر درمان بر روی صورتتان انجام شده است (مثلاً لیزر صورت یا رفع موهای کوچک روی لب) به مدت ۴۸ ساعت از مواد آرایشی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث مسدود شدن منافذ و تحریک پوست شوند. هر چند می‌توان از مواد آرایشی معدنی که بعد از لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کنند، استفاده کرد. همچنین اگر از پمادهای موضعی یا داروهای ضد آکنه استفاده می‌کنید بهتر است تا ۴۸ ساعت آنها را کنار بگذارید.

به موهای خود دست نزنید

در بین جلسات درمان، بهتر است از لمس کردن موهای خود پرهیز کنید زیرا کارایی روش لیزر موهای زائد مستلزم این است که فولیکول‌ها دست ‌نخورده باشند. این کار به معنی اجتناب از کندن مو یا اپیلاسیون است. بنابراین اگر در این فاصله نیاز به حذف موهای خود را داشتید از تیغ استفاده کنید. تیغ کشیدن بر روی پوست فولیکول‌های مو را دست نخورده باقی می‌گذارد. ممکن است که در بین جلسات درمان نیاز به تیغ کشیدن داشته باشید اما در طول زمان نیاز به آن کمتر می‌شود. همچنین تا زمانی که تمام جلسات درمانی به اتمام نرسیده‌اند از اپیلاسیون، کندن مو، ‌بلیچ یا کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز بر روی ناحیه درمان پرهیز کنید و به مدت یک تا سه روز پس از درمان نیز در صورت وجود تاول یا پوسته پوسته شدن بر روی پوست تیغ نکشید.

فاصله بین جلسات درمان

مو دارای چرخه طبیعی رشد می‌باشد و ممکن است نیاز باشد که هر ۴ تا ۸ هفته یک بار جهت درمان مراجعه کنید که کلینیک این فاصله زمانی را برای شما تعیین خواهد کرد. با انجام این اقدامات می‌توانید از پوست خود مراقبت کرده و از تحریک و تاثیرات منفی اجتناب کنید. تنها به خاطر داشته باشید که از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید و موهای خود را نکنید.

پرهیز از محصولات پوستی تهاجمی

کرم‌های سفید کننده و آلفا هیدروکسی اسید باید تا زمانی که پوست حالت طبیعی خود را پیدا می‌کند، کنار گذاشته شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست بصورت ملایم را می‌توان بلافاصله پس از درمان شروع کرد.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد برای داشتن پوستی لطیف‌تر
۵ از ۱ رای

1165total visits,40visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*