مراقبتهای قبل و بعد از تزریق بوتاکس

هنگامی که برای درمان بوتاکس اقدام می‌کنید و پول و زمان خود را برای آن هزینه می‌کنید، می‌خواهید بهترین نتیجه ممکن را از آن بگیرید. با اینکه بیشترین مسئولیت بر دوش متخصص جراح است اما مواردی نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها پس از درمان می‌توانید به نتیجه‌گیری بهتر کمک نمایید.

در مورد تزریق بوتاکس رعایت دستورالعمل‌های پس از درمان بسیار مهم است. مواردی است که برخی از افراد به آن بی‌توجهی می‌کنند. اگر پس از تزریق بوتاکس به نحو مناسب از خود مراقبت نکنید ممکن است اتفاقات ناخواسته‌ای به وقوع بپیوندد. شما می‌توانید کارهایی را انجام دهید که با انجام آن‌ها نیاز به درمان مجدد نداشته باشید. شما همچنین می‌توانید باعث جلوگیری از بهبود سریع خود شوید. همیشه لازم نیست جهت کمک به فرایند درمان کاری را انجام دهید، گاهی انجام ندادن برخی کارها باعث کاهش کل فرایند بهبودی و کم کردن آسیب‌دیدگی صورت می‌شود.

مراقبت‌های پس از درمان در فرایندهای درمانی شامل تزریق جهت رسیدن به بهترین نتایج و بهترین تجربیات بسیار مهم است. ممکن است در این زمینه دستورالعمل‌های شفاهی از جانب پزشک متخصص دریافت نمایید اما آن‌ها می‌توانند به‌راحتی فراموش شوند بخصوص اگر تجربه اول شما در بوتاکس باشد؛ بنابراین در این مقاله راهنمایی‌های مکتوب از بایدها و نبایدهای پس از تزریق بوتاکس به شما ارائه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

پس از درمان چه چیزی مورد انتظار است؟


نقاط قرمز کوچک یا برجستگی‌هایی ممکن است پس از تزریق در پوست ایجاد گردد. ممکن است قدری کبودی نیز مشاهده شود. با اینکه کبودی معمولاً به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر شما از جمله افرادی هستید که به‌راحتی آثار کبودی در بدنتان نمایان می‌شود، انتظار داشته باشید که در اطراف نواحی تزریق شده قدری کبودی مشاهده نمایید. این کبودی معمولاً تا چند روز ادامه یافته و سپس محو می‌شود. جهت کاهش آن، استفاده از پمادهای موضعی طبیعی که معمولاً جهت التیام کبودی استفاده می‌شود، توصیه می‌گردد.

چه کارهایی نباید انجام داد؟


نکته بسیار مهم برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس که می‌بایست رعایت شود این است؛ صورت خود را مالش ندهید. هیچ‌گونه ماساژی بر روی صورت حداقل تا ۲۴ ساعت پس از عمل نباید انجام پذیرد. این کار ممکن است باعث شود بوتاکس حرکت کرده و به قسمت‌های ناخواسته و نامطلوب برود. همچنین به ندرت نیز ممکن است بوتاکس به سمت پایین حرکت کرده و باعث افتادگی پلک شود.

نحوه صحیح خوابیدن

هنگامی که می‌خواهید به تخت خواب بروید مواظب باشید بر روی صورت نخوابید. خوابیدن به پشت، ریسک و خطر حرکت ناگهانی بوتاکس به اطراف در طول شب را کاهش می‌دهد.

تمرینات ورزشی

برخی از پزشکان، توصیه می‌کنند خم نشوید، به سمت پایین دراز نکشید و از تمرینات سخت بلافاصله پس از عمل دوری کنید. حرکات فوق ممکن است باعث به حرکت درآمدن بوتاکس گردد. با این وجود این مسئله یک موضوع قابل‌ بحث است که آیا این تمرینات واقعاً مورد نیاز است یا نه؟ شاید بهتر باشد فقط در ساعات اولیه پس از بوتاکس از انجام آن‌ها خودداری کرد. اولاً به دلیل خطر حرکت بوتاکس و اثرگذاری آن‌ها بر سایر ماهیچه‌ها، ثانیاً به دلیل اینکه شما می‌خواهید بوتاکس جهت تاثیردهی بیشتر در محل تزریق شده باقی بماند. پراکنده شدن بوتاکس در سایر مناطق ممکن است باعث به خطر افتادن نتیجه گردد.

داروها

استفاده نکردن از آسپیرین، ایپوبروفن یا سایر مسکن‌های قوی ممکن است وسعت کبودی را در بیمار کاهش دهد. بهتر است از سونا و یا موقعیت‌های مشابه که بدن را در معرض حرارت بالا قرار می‌دهد دوری نمایید.

دست‌کاری پوست

جهت کاهش خطرات بیشتر لازم است از دست‌کاری‌های شدید پوست حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس خودداری نمود. این به این معناست که از درمان‌هایی مانند میکرودرم، لیزر موهای زائد و الکترولیز دوری کنید. بیشتر نبایدهایی که باید رعایت کرد بسیار منطقی و مشخص هستند. از دست زدن به صورت و انجام هر عملی که ممکن است باعث حرکت بوتاکس شود خودداری نمایید. تمام این موارد باعث به حداقل رساندن خطرات پس از تزریق می‌شوند.

از گرما دوری کنید

به دلایل مشابه دلایل بالا، برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس از گرمای زیاد دوری کنید زیرا گرما باعث افزایش فشارخون می‌شود؛ بنابراین سونا، تخت آفتاب، حمام یا دوش داغ در ساعات اولیه پس از تزریق بوتاکس ممنوع است. توصیه می‌شود از مصرف کافئین زیاد تا ۲۴ ساعت پس از تزیرق بوتاکس خودداری نمایید.

چه کارهایی را می‌توان انجام داد؟


شما می‌توانید بسیار به آرامی ماهیچه‌های نواحی تحت درمان را تمرین دهید. فقط کافی است حالات چهره خود را قدری بکشید. این کار باعث می‌شود بوتاکس در ماهیچه‌ها در مسیر خود کار کند. حال لازم است به مدت ۳ تا ۵ روز صبر کنید تا نتایج تزریق بوتاکس نشان داده شود. اما راه‌هایی نیز وجود دارد که باعث کمک به بهبودی سریع‌تر صورت می‌شود. ممکن است پس از تزریق مقداری تورم در محل تحت درمان مشاهده شود.

استفاده از کمپرس یخ

جهت کاهش درد و التیام سریع‌تر تورم و کبودی‌های ایجاد شده پس از تزریق بوتاکس، از کمپرس یخ استفاده نمایید. اگر بعد از جلسه بوتاکس با کبودی مواجه شدید از ویتامین K موضعی و آرنیکا در آن قسمت بهره گیرید. هر دو این داروها در درمان و تخفیف کبودی بسیار مؤثر هستند.

مسکن‌ها

برخی از افراد پس از بوتاکس با قدری درد مواجه می‌شوند. استفاده از مسکن‌های قوی توصیه نمی‌شود؛ اما استفاده از پاراستامول مجاز است. از پزشکتان در مورد استفاده از آن سؤال نمایید. ممکن است پزشک استفاده از داروی بهتری مانند پمادهای بی‌حس‌کننده را توصیه کند. از پزشک بپرسید آیا انجام دادن یا ندادن کاری را پس از تزریق بوتاکس توصیه می‌کند. هر بیماری ویژگی‌های خود را دارد ممکن است مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس از شخصی به شخص دیگر فرق کند. آنچه همه پزشکان در مورد آن اتفاق نظر دارند وارد نیاوردن هر گونه فشاری بر محل تحت درمان است. لازم است چند هفته پس از درمان، ملاقاتی با پزشک داشته باشید. در این زمان پزشک مطمئن می‌شود درمان موفقیت‌آمیز بوده و همه چیز آن گونه که باید، عمل می‌کند.

چه زمانی بعد از درمان بوتاکس صورت خود را بشوییم یا دوش بگیریم؟


شستشوی صورت

شما می‌توانید پس از بوتاکس صورت خود را بشویید اما لازم است موارد زیر را رعایت نمایید:

  • فشار بسیار ملایمی بر صورت وارد کنید تا تورم در آن ایجاد نشود.
  • جهت ممانعت از بروز تغییر مکان بوتاکس از آب سرد یا ولرم استفاده نمایید.
  • در صورت نیاز، به پوست استراحت دهید.

دوش گرفتن

دوش گرفتن پس از بوتاکس نسبتاً مفید است. آنچه ممکن است باعث اثرات مخرب شود درجه حرارت نامناسب آب است. دوش آب داغ بعد از عمل به طور کلی مجاز نیست. گرمای دوش آب گرم باعث افزایش فشارخون در صورت شده و سبب حرکت بوتاکس می‌شود. در این صورت نتایج نامطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت. موارد دیگر که پس از بوتاکس باید از آن دوری کنید عبارت است از:

  • خوابیدن در وان آب داغ
  • نشستن در حمام بخار
  • شستن صورت با آب داغ

همانند دوش آب داغ، بخار نیز باعث جابجایی بوتاکس شده و باعث ایجاد نتایج نامطلوبی در صورت می‌گردد. اولین ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این زمان بوتاکس ممکن است حرکت کرده و در مکانی دیگر جایگزین شود. خوشبختانه این مسئله فقط یک روز طول می‌کشد و شما می‌توانید دوش آب گرم را روز بعد از بوتاکس انجام دهید. لازم است حداقل یک روز جهت انجام ماساژ صورت و خدمات آب گرم صبر کنید تا از جابجایی بوتاکس و سایر ناراحتی‌های ناشی از تورم ممانعت نمایید.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
مراقبتهای قبل و بعد از تزریق بوتاکس
۴ از ۱ رای

305total visits,2visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*