لیزر الکساندرایت (الکس)

لیزر الکساندرایت از خانواده لیزرهای با نور قرمز است که از کریستال الکساندرایت به‌عنوان منبع خود استفاده می‌کند. انجام لیزر با دستگاه الکساندرایت تاریخچه‌ی بسیار موفقی در درمان بیماری‌های پوستی مانند از بین بردن موهای زائد دارد. این دستگاه در زمان مشخصی موهای زائد را از بین می‌برد و به‌وسیله یک دستگاه خنک‌کننده باعث کاهش میزان درد و ناراحتی می‌شود.

اگر شما تصمیم دارید برای از بین بردن موهای زائد خود از لیزر استفاده کنید پزشک شما باید نوع و نحوه‌ی کار لیزری را که برای شما انتخاب کرده را به شما توضیح بدهد. نوع لیزری که برای از بین بردن موهای زائد شما استفاده می‌شود به نوع، رنگ و ضخامت پوست شما بستگی دارد. معمولاً برای از بین بردن موهای تیره در پوست‌های روشن و برای از بین بردن مو در ناحیه‌های بزرگ‌تر از لیزر الکساندرایت استفاده می‌شود. این لیزر بی‌خطر و مؤثر است و معمولاً هیچ‌گونه عوارض جانبی از خود به جای نمی‌گذارد. به‌ منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لیزر الکس یا رزرو نوبت در کلینیک دکتر رضیعی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

لیزر الکساندرایت چیست؟


لیزر الکس نوعی لیزر است (نوری که به‌وسیله‌ی تحریک تشعشعات تقویت‌شده است) که توسط یک کریستال الکساندرایت از خود انرژی نورانی با طول‌موج بالا ساطع می‌کند. زمانی که نور به از کریستال الکساندرایت گذر می‌کند پرتویی با طول‌موج ۷۵۵ نانومتر تولید می‌شود. طول‌موج پرتو مشخص می‌کند که لیزر تا چه عمقی از پوست نفوذ می‌کند. رنگ نور لیزر الکساندرایت قرمز است. لیزر الکساندرایت می‌تواند به حالت سوئیچ  کیو تغییر ‌کند. در این حالت لیزر پرتوهای پرقدرت نوری در تب‌هایی با مدت کوتاه تولید می‌کند. به همین دلیل است که این لیزر در رفع موهای زائد بسیار مؤثر است.

مزایا


دستگاه لیزر الکساندرایت به‌عنوان کارآمدترین نوع لیزر برای انواع پوست و مو شناخته‌شده است. اگر چه این لیزر در مقایسه با دیگر انواع لیزر تأثیر زیادی بر روی پوست‌های تیره ندارد. اما در برابر پوست‌های سفید و نازک بهترین عملکرد را دارد و ثابت ‌شده است که در از بین بردن موهای نازک و ظریفی که دیگر لیزرها توانایی از بین بردنشان را ندارند بسیار مؤثر است.  طول‌موجی که توسط لیزر الکساندرایت ساطع می‌شود به ‌آسانی توسط ملانین‌ها (سلول‌های رنگ‌دانه) در مو جذب می‌شوند. این کار باعث می‌شود سلول گرم شده و در نهایت نابود شود.

از بین بردن موهای زائد

ثابت ‌شده است که طول‌موج ۷۵۵ نانومتری لیزر الکس مؤثرترین نوع لیزر برای از بین بردن موهای تیره بر روی پوست‌های روشن است. لیزر ملانین‌ها در فولیکول موهای در حال رشد را مورد حمله قرار می‌دهد و آن را تا ساقه‌ی مو ادامه می‌دهد تا در آخر مو نابود شود. تا زمانی که رنگ‌دانه‌ها در مو فعال هستند لیزر به فولیکول ضربه می‌زند، زمانی که رنگ‌دانه‌ها نابود شوند فولیکول دیگر هرگز رشد نخواهد کرد.

جوان‌سازی

لیزر الکساندرایت گرمای زیادی را به پوست منتقل می‌کند که باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شود. در نتیجه پوست به ‌وسیله‌ی کلاژن‌ها سفت و محکم شده و این باعث می‌شود تا بافت و حالت پوست بهبود پیدا کند. این روش نه ‌تنها یک روش فوق‌العاده برای جوان‌سازی پوست است بلکه آثار ناشی از آسیب رنگ‌دانه‌ها در پوست را هم به حداقل می‌رساند. همچنین به کمک لیزر می‌توان چروک‌های پوست را از بین برد و به جوان‌سازی پوست کمک کرد.

لک‌های پوستی

امواج دستگاه لیزر الکساندرایت با استفاده از نور رنگ دانه‌های پوستی را هدف قرار می‌دهند تا آثار لک‌های ناخواسته بر روی پوست را از بین ببرند و یا به حداقل برسانند. این لیزر بر روی آسیب‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی تأثیر می‌گذارد و آسیب‌هایی مانند آفتاب‌سوختگی؛ لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن و کک‌ومک را از بین می‌برد. گاهی برخی از ناحیه‌های پوستی تحت درمان فقط به یک روش درمانی احتیاج دارند در حالی‌که برای درمان دیگر قسمت‌ها باید از چند روش استفاده کرد. هنگامی‌که برای درمان به چند روش احتیاج است باید میزان بهبودی در هر جلسه توسط پزشک ثبت شود.

در کنار از بین بردن موهای زائد، دستگاه لیزر الکس در موارد زیر نیز کاربرد دارد:

  • درمان گشاد شدگی مویرگ‌ها
  • درمان لک‌های مادر زادی
  • رفع آثار تاتو

لیزر الکس چگونه عمل می‌کند


لیزر الکساندرایت از یک سنگ گران‌بها به‌عنوان منبع خود استفاده می‌کند. الکساندرایت یک سنگ خاص است که بر اثر نوع نوری که به آن تابانده می‌شود تغییر رنگ می‌دهد. رنگ‌دانه‌های پوست و مو یعنی ملانین‌ها به‌شدت امواجی با این طول‌موج را جذب می‌کنند در نتیجه انرژی ساطع‌شده از لیزر الکساندرایت به‌ شدت توسط ناحیه‌ای که از ملانین اشباع‌شده است، جذب می‌شود مانند پیاز مو و قسمت‌های اشباع‌شده از ملانین در پوست. جذب پرتوهای نور توسط ملانین‌ها باعث از بین رفتن سلول‌های حاوی ملانین می‌شود. این فرایند پایه‌ی از بین بردن موهای زائد است چرا که با آسیب زدن به تولید مو در ساقه از رشد دوباره‌ی مو جلوگیری می‌کند.

تأثیر


میزان تأثیر دستگاه لیزر الکساندرایت در از بین بردن موهای زائد بعد از طی کردن جلسات مورد نیاز درمان که برای موهای نازک بین ۶ تا ۸ جلسه و برای موهای ضخیم ۸ تا ۱۲ جلسه است به ۷۰ درصد می‌رسد. همچنین این لیزر در مقایسه با دیگر لیزرها به از بین بردن سریع مو در بخش‌های بزرگ‌تر بدن در مدت کوتاه معروف است. برای کسانی که خواهان از بین بردن موهای زائد در بخش‌های وسیع‌تری از بدن خود مانند شکم، کمر، پا، سینه و یا شانه‌ها هستند معمولاً دستگاه لیزر الکساندرایت بهترین گزینه است.

تفاوت لیزر الکساندرایت با دیگر لیزرها در چیست؟


جدا از رنگ نور تنها تفاوت لیزر الکساندرایت با دیگر لیزرها در طول‌موج آن‌هاست. برای مثال لیزر الکساندرایت نور قرمزی با طول‌موج ۷۵۵ نانومتر ساطع می‌کند. در حالی‌که طول‌موج لیزر دایودی ۸۱۰ نانومتر و طول‌موج لیزر ان دی یاگ ۱۰۶۴ نانومتر است.

لیزر الکساندرایت بهتر است یا لیزر دایود؟


هر دو این لیزرها برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شوند اگر چه در مقایسه با لیزر الکساندرایت لیزر دایود جدیدتر است. لیزر دایود پرتوی نوری با طول‌موج نزدیک به ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر از خود ساطع می‌کند که این طول‌موج بالا باعث می‌شود تا پرتوی لیزر تا عمق بیشتری از پوست نفوذ کند و از رنگ‌دانه‌های اپیدرم گذر کند و فولیکول مو را به‌طور مستقیم مورد حمله قرار دهد.

به‌ صورت تئوری طول‌ موج بالاتر، از آسیب‌های پوست و تغییر رنگ‌دانه‌های پوستی که ممکن است با استفاده از لیزرهای با طول‌موج کوتاه‌تر ایجاد شود جلوگیری می‌کند. لیزر دایود در از بین بردن موهای تیره و ضخیم عملکرد خوبی دارد و برای از بین بردن موهای کمر و یا خط بیکنی مناسب است.

لیزر الکساندرایت طول‌موج کوتاه‌تری دارد. به‌صورت تئوری طول‌موج کوتاه‌تر تأثیر بیشتری بر روی پوست‌های روشن می‌گذارد. با بزرگ‌تر بودن اندازه‌ی لیزر، لیزر الکساندرایت می‌تواند ناحیه‌ی بزرگ‌تری را در زمان کمتری درمان کند، بنابراین بهترین انتخاب برای از بین بردن موهای مناطقی مانند سینه و کمر است.

در حالی‌که بسیاری از بیماران بعد از درمان با لیزر الکساندرایت دچار قرمزی پوست  و یا دانه‌های قرمز می‌شوند این عوارض بسیار کم بوده و سریعاً به حالت عادی برمی‌گردند. بسیاری از بیماران معتقد هستند که در مقایسه با لیزر الکساندرایت لیزر دایود دردناک‌تر است اما درد ناشی از هر دو لیزر قابل ‌تحمل می‌باشد. از این بحث می‌توان نتیجه گرفت که هر دو لیزر الکساندرایت و دایود برای از بین بردن موهای زائد  و اثرگذاری طولانی مناسب هستند و نتیجه‌ی استفاده از هر دو لیزر بعد از ۱۸ ماه یکسان بوده است.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

168total visits,4visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*