عدم تقارن،افتادگی و تابه تا شدن ابرو بر اثر بوتاکس

ابروهای افتاده، نامتقارن و تابه تا یکی از شایع‌ترین عوارض تزریق بوتاکس است که شدت آن در دامنه‌ای از خفیف و نامحسوس تا مشخص و واضح متغیر است. تجربه و مهارت نداشتن متخصص و یک اشتباه کوچک باعث تابه تا شدن ابروها می‌شود، تزریق بیش از حد بوتاکس، به ویژه در عضله‌های افقی پیشانی کافی است تا بیمار با مشکلات متعددی مواجه شود که از آن جمله می‌توان به احساس سنگینی در پیشانی، افتادگی ابرو و حتی ناتوانی در بالا بردن ابروها اشاره کرد. در چنین حالتی ابروها نه تنها حالتی غیرطبیعی و ناخوشایند دارند، بلکه ابروهای افتاده روی چشم‌ها را نیز می‌پوشاند و بیمار حس می‌کند که نمی‌تواند چشم‌ها را کاملاً باز کند. متاسفانه گاهی این اشتباه قابل جبران و اصلاح نیست و بیمار باید این وضعیت را تا زمان از بین رفتن اثر بوتاکس، یعنی حدوداً ۳ تا ۴ ماه  تحمل کند.

عوارض بوتاکس عموماً زمانی بروز می‌یابد که قواعد تزریق نوروتوکسین رعایت نشود و متخصص اطلاع کافی در زمینه آناتومی صورت نداشته باشد. اگر به تازگی بوتاکس تزریق کرده‌اید و از افتادگی، تابه تا شدن و عدم تقارن ابروهای خود ناراحت هستید، باید به یک متخصص زیبایی مجرب مراجعه کنید. متخصصین کلینیک دکتر رضیعی راه‌حل مناسب را پس از ارزیابی شرایط و تعیین علت بروز مشکل پیشنهاد می‌کنند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عدم تقارن، افتادگی و تا به تا شدن ابرو و درمان آن یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌های  ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

علل افتادگی، عدم تقارن و تا به تا شدن ابروها پس از تزریق بوتاکس


افتادگی ابرو

بوتاکسی که در پیشانی تزریق می‌شود، عضله پیشانی را که برای بالا بردن ابروها به کار برده می‌شود، بی‌حس می‌کند. بی‌حرکت شدن این عضله باعث احساس سنگینی در پیشانی می‌شود، به ویژه اگر شما عادت (خودآگاه یا ناخودآگاه) به بالا بردن ابروها داشته باشید. ابروها ممکن است پس از بی‌حرکت و در نتیجه سنگین شدن پیشانی پایین بیفتد. افتادگی ابرو پس از تزریق بوتاکس پی‌آمد عدم تعادل بین عضله‌های پیشانی، پلک و ابرو است. اگر تاثیر بوتاکس تزریق شده شدید باشد یا بوتاکس در ناحیه گسترده‌ای جابجا شود، عضله‌های بالابرنده ابروها از کار می‌افتد، بالا بردن ابروها غیرممکن می‌شود و عضله‌های مخالف، یعنی عضله‌های پایین آورنده وارد عمل می‌شوند و ابروها را پایین می‌آورد. به همین ترتیب اگر بوتاکس به سمت پایین و به طرف پلک حرکت کند، عضله‌های باز نگهدارنده پلک‌ها از بوتاکس تاثیر می‌پذیرد و مشکل افتادگی پلک پیش می‌آید. از آنجایی که ابروها دقیقاً بالای پلک قرار دارند و چشم جایی برای حرکت کردن ندارد، با پایین آمدن ابروها پلک‌ها نیز روی چشم‌ها را می‌گیرد و حالتی کسل و خموده به چهره می‌دهد. افتادگی پلک در صورت وجود پوست اضافه بالای چشم یا عادت به بالا بردن ابروها برای باز نگهداشتن چشم مشخص‌تر می‌شود. بنابراین مشکل اصلی افتادگی پلک نیست و پلک به دلیل فشار رو به پایین ابروها به نظر افتاده می‌آید.

ابروهای نامتقارن

یکی از عوارض متداول بوتاکس نامتقارن شدن ابروها است. دلیل عدم قرینگی ابروها این است که تزریق کننده بوتاکس را به طور یکنواخت در تمام عضله پیشانی تزریق نکرده است و دارو را فقط در بخش مرکزی پیشانی تزریق کرده است و به کناره‌های پیشانی کوچکترین توجهی نکرده است. نتیجه چنین تزریق ناشیانه‌ای بالا رفتن دم و کناره‌های کمان ابروها است. این مشکل را می‌توان با تزریق مقدار کمی بوتاکس (معمولاً ۲ تا ۴ واحد) در عضله پیشانی در بالای محل هشت شدن ابروها اصلاح کرد.

ابروهای تابه تا

یکی از عوارض تزریق بوتاکس بالا رفتن یک ابرو و پایین ماندن ابروی دیگر است. این مشکل لزوماً اشتباه تزریق کننده نیست و گاهی فقط یکی از عوارض جانبی معمول بوتاکس است. برای رفع این مشکل کافی است دو تا چهار واحد بوتاکس دقیقاً در بالای نقطه بالا رفتن ابرو در عضله پیشانی تزریق شود. اگر قوس ابروی یک سمت بالا رفته است، اما سمت دیگر صاف مانده است و بیمار می‌خواهد ابروی صاف را نیز بالا ببرد، ۲ واحد بوتاکس در عضله اوربیکولار خارجی تزریق می‌شود تا نتیجه دلخواه به دست آید.

اصلاح افتادگی، عدم تقارن و تابه تا شدن ابروها


ماندگاری اثر بوتاکس ۳ تا ۴ ماه است. شکی نیست که تحمل کردن ابروهای عجیب و ناخوشایند در این مدت طولانی دشوار است، خوشبختانه روش‌هایی برای بهبود این شرایط وجود دارد.

برای افتادگی پلکی که پتوز یا افتادگی پلک واقعی نباشد و صرفاً نتیجه تزریق بوتاکس باشد، راه‌حل سریعی وجود دارد. در این شرایط بیمار فقط باید صبر کند تا اثر بوتاکس از بین برود. بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از درمان از مهارت و تجربه متخصص زیبایی در زمینه تزریق بوتاکس در پیشانی و دور چشم اطمینان حاصل کنید و اگر هنوز نگران افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس هستید از متخصص بخواهید محتاط‌‌تر و دقیق‌تر باشد. باز هم تاکید می‌کنیم که حتماً به متخصص مجرب مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تزریق بوتاکس در عضله مخالف

اگر افتادگی پلک و ابرو نتیجه تاثیر بیش از حد بوتاکس بر عضله پیشانی باشد، بوتاکس در بخش خارجی عضله پایین آورنده ابرو (اوربیکولاریس اوکولی) تزریق می‌شود تا عضله مخالف ضعیف شود و با بالا رفتن ابرو مجدداً تعادل برقرار شود.

قطره

از آنجایی که ابروی افتاده در واقع به صورت افتادگی پلک نمود می‌یابد، چند قطره اپراکلونیدین ۰٫۵ % در چشم بچکانید تا عضله مولر شل شود و بتوانید مشکل افتادگی پلک را با بالا بردن پلک را برطرف کنید.

صبور باشید

افتادگی پلک و ابرو برخی بیماران تا حد زیادی پس از چند هفته برطرف می‌شود و دیگر جلب توجه نمی‌کند.

جمع‌بندی کلی مطالب پیش گفته این است که افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس نتیجه عدم تعادل بین گروه‌های عضلانی مختلف است. جراح پلاستیک زیبایی آناتومی هر بیمار را به دقت مد نظر قرار می‌دهد و مقدار بوتاکس لازم را برای تقویت عضله‌ها مشخص می‌کند. راه‌حل افتادگی اولیه پس از تزریق بوتاکس بالا بردن در یک درمان ثانویه یا ترمیم است.

پیشگیری


تزریق بوتاکس به روش صحیح شرط اصلی موفقیت درمان و پیشگیری از بروز عوارض است، بنابراین برای درمان به جراح پلاستیک، جراح زیبایی یا متخصص پوست مراجعه کنید. از متخصص بخواهید تا عکس‌های قبل و بعد از درمان‌های پیشین و همچنین مدارک پزشکی خود را به شما نشان دهد. با مراجعه کردن به متخصص مجرب احتمال افتادگی پلک به حداقل می‌رسد. البته به خاطر داشته باشید که در هر شرایطی احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد.

ناحیه درمان را پس از تزریق بوتاکس ماساژ ندهید. به مدت ۳ تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید و در حالت نشسته استراحت کنید. سعی کنید از عضله‌های دور چشم استفاده کنید. منقبض کردن آگاهانه عضله‌ها کمک می‌کند تا پروتئین محدود به عضله انتخابی بماند و عوارض نامطلوب بروز نیابد.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
عدم تقارن،افتادگی و تابه تا شدن ابرو بر اثر بوتاکس
۵ از ۱ رای

215total visits,9visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*