درمان و رفع شوره ی شدید سر و علت آن

شوره سر یک بیماری بی‌ضرر و مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که پوست سر خشک یا چرب باشد. شوره سر لکه‌های سفید پوست مرده را که در مو یا شانه‌ها ظاهر می‌شود را ایجاد می‌کند. افراد اغلب شوره سر را به عنوان هر عارضه‌ای که باعث پوسته پوسته شدن سر می‌شود، در نظر می‌گیرند. با این حال، در اثر شوره سر سلول‌های پوستی سریع‌تر از حد نرمال می‌ریزند. روغن پوست سر باعث می‌شود که سلول‌های پوست به هم چسبیده و به صورت لکه‌های سفید ظاهر شوند. با استفاده از درمان مناسب، شوره سر قابل کنترل است.

با اینکه شوره سر خطرناک نیست، اما ممکن است برای کسانی که دچار آن هستند خجالت آور باشد. شوره سر تا ۴۰ درصد از افراد بالای ۳۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما شوره سر دارید، احتمالا به دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از بروز لکه‌های سفید یا زرد رنگ پوست بر روی موهایتان هستید. اگر پس از چند هفته درمان بوسیله خودتان، شوره سر بهبود نیافت، باید مراجعه به پزشک را در نظر بگیرید، بخصوص اگر لکه‌های قرمز و متورم روی پوست سر وجود داشته باشند. متخصصین ما در کلینیک دکتر رضیعی بستگی به سن بیمار و شدت شرایط، بهترین درمان را توصیه خواهند کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شوره سر یا رزرو نوبت با ما از طریق شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ –۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

عوامل ایجاد کننده شوره سر


عوامل زیر ممکن است باعث پدید آمدن شوره سر شوند:

برس زدن ناکافی به موها

اشخاصی که موهای خود را بطور مرتب شانه یا برس نکنند، دارای ریسک بالاتری برای ابتلا به شوره سرهستند. این بدین دلیل است که آنها از کمکی که برس زدن در ریختن پوست سر فراهم می‌کند محرومند.

 مخمر

افرادی که به مخمر حساس هستند بیشتر در خطر ابتلا به شوره سر می‌باشند، بنابراین منطقی است که فرض کنیم که ممکن است مخمر در این مشکل نقش داشته باشد. افرادی که به مخمر حساس هستند و شوره سر دارند، اغلب متوجه می‌شوند که در طول ماه‌های گرم‌تر کمتر شوره دارند و در زمستان بدتر می‌شود. نور ماوراء بنفش خورشید مخمر را بی اثر می‌کند. برخی عقیده دارند که در طول زمستان پوست به دلیل سردی هوا و اتاق‌های بیش از حد گرم (قرارگیری در معرض دمای شدید) خشک‌تر می‌شود و در نتیجه احتمال پیدایش شوره سر بیشتر است. بنابراین گاهی اوقات تشخیص اینکه علت آن مخمر است یا خشکی پوست، آسان نمی‌باشد.

درماتیت سبورئیک (پوست تحریک شده و چرب)

افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک بسیار مستعد ابتلا به شوره سر هستند. درماتیت سبورئیک روی بسیاری از نواحی پوست، از جمله پشت گوش‌ها، جناغ، ابروها و دو طرف بینی و نه فقط پوست سر تاثیر می‌گذارد. در اثر این بیماری فرد پوستی قرمز و چرب که پوشیده از پوسته‌های سفید یا زرد رنگ است را خواهد داشت.

عدم استفاده کافی از شامپو

برخی افراد عقیده دارند که اگر به اندازه کافی از شامپو استفاده نشود، می‌تواند باعث ایجاد تشکیل لایه روغنی و سلول های مرده پوست شود و نهایتاً منجر به شوره سر شود. با این حال، بسیاری از کارشناسان در این موضوع شک دارند.

شرایط خاص پوستی

افرادی که مبتلا به پسوریازیس، اگزما و برخی دیگر از اختلالات پوستی هستند، معمولاً بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به شوره می‌باشند.

 برخی بیماری‌ها

بزرگسالان مبتلا به بیماری پارکینسون و برخی از بیماری‌های عصبی دیگر بیشتر مستعد ابتلا به شوره سر و درماتیت سبورئیک هستند. بیمارانی که در حال بهبودی از حملات قلبی و سکتهای مغزی هستند و بعضی از افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف، اغلب بیش از سایر افراد دچار شوره سر می‌شوند.

واکنش به محصولات مراقبت از پوست و مو

بعضی از افراد به برخی از محصولات مراقبت از مو بصورت ایجاد پوستی قرمز، خارش‌دار و پوسته پوسته واکنش نشان می‌دهند. بسیاری از کارشناسان می‌گویند که استفاده بیش از حد از شامپو اغلب ممکن است باعث شوره سر شود زیرا می‌تواند پوست سر را تحریک کند.

مالاسزیا

مالاسزیا یک قارچ است که در پوست سر تمام افراد زندگی می‌کند. به طور کلی، این قارچ هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، می‌تواند از کنترل خارج شود. این قارچ از روغن‌هایی که فولیکول‌های مو ترشح می‌کنند تغذیه می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد پوست سر می‌تواند تحریک شود و سلول‌های پوستی بیشتری تولید کند. این سلول‌های پوست اضافه می‌میرند و جدا می‌شوند؛ آنها با روغن موجود در مو و پوست سر ترکیب شده و تبدیل به آنچه که ما به عنوان شوره سر می‌بینیم، می‌شوند.

رژیم غذایی

برخی از کارشناسان می‌گویند که افرادی که غذاهای کافی که حاوی روی، ویتامین‌های ب و بعضی از انواع چربی هستند را مصرف نمی‌کنند، بیشتر مستعد داشتن شوره سر هستند.

علائم و عوارض


علائم شوره سر شامل لکه‌های سفید پوست مرده روی موها و شانه‌ها، و نیز پوست سر قرمز، خارش‌دار یا پوسته پوسته می‌باشد. شوره‌های سر معمولاً در سراسر پوست سر پراکنده هستند.

اگر درماتیت سبورئیک علت ایجاد شوره سر باشد، علائم آن معمولاً به تدریج ظاهر می‌شوند. پوست سر خشک یا چرب می‌شود و احساس خارش ایجاد می‌کند. با مردن سلول‌های پوستی، تبدیل به پوسته‌های متمایل به زردی می‌شوند. موارد بد درماتیت سبورئیک می‌توانند علائمی را در قسمت‌های دیگر بدن نیز ایجاد کنند. پوسته‌های زرد یا قرمز می‌توانند در خط مو، داخل یا اطراف گوش‌ها یا بینی و سینه ظاهر شوند. نوزادان مبتلا به این مشکل ممکن است راش‌های ضخیم و زبری را بر روی پوست سر خود داشته باشند، که این حالت تحت عنوان کلاه گهواره شناخته می‌شود.

لکه‌های مرتبط با پسوریازیس مانند ذرات نقره‌ای هستند که ممکن است بر روی گوش‌ها، اندام‌ها، تنه، کف دست‌ها و پاها نیز قابل مشاهده باشند.

درمان


هدف از درمان توقف شوره از طریق کاهش تولید سلول‌های پوست یا مقابله در برابر تولید مخمر که ممکن است باعث ایجاد شوره سر شود، می‌باشد. برای درمان موثر شوره سر، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین شامپو ضد شوره سر را برای شما پیشنهاد کند.

شامپو و آماده سازی پوست سر

محصولات شامپو و پوست سر در اکثر فروشگاه‌ها و داروخانه ها موجود هستند. این محصولات می‌توانند درماتیت سبورئیک را کنترل کنند، اما نمی‌توانند آن را درمان کنند.

قبل از استفاده از شامپوی ضد قارچ، افراد باید با دقت سعی کنند هر گونه لکه‌ی پوسته پوسته شده را از روی پوست سر خود از بین ببرند. این کار شامپو را موثرتر می‌کند. شامپو ضد شوره قابلیت درمان شوره موجود بر روی ریش‌ها را نیز دارد.

بیشتر شامپوهای ضد شوره یا ضد قارچ حاوی حداقل یکی از مواد فعال زیر هستند:

 • کتوکونازول: یک ضد قارچ موثر است. شامپوهای حاوی این ماده می‌توانند در هر سنی استفاده شوند.
 • سلنیوم سولفید: این ماده باعث کاهش تولید روغن های طبیعی توسط غدد در پوست سر می‌شود. این امر در درمان شوره سر موثر است.
 • پیریتیون روی: این ماده باعث کاهش رشد مخمر می‌شود که نهایتا تولید شوره سر را کم میکند.
 • قطران ذغال سنگ: این یک ماده طبیعی ضد قارچی است. موهای رنگ شده یا درمان شده ممکن است با استفاده بلند مدت دچار لک شوند. صابون‌های قطران نیز ممکن است باعث حساسیت بیشتر پوست سر نسبت به نور خورشید شوند. بنابراین افرادی که از آن استفاده می‌کنند باید هنگام خارج شدن از خانه کلاه بپوشند. قطران زغال سنگ همچنین در دوزهای بالا می‌تواند سرطان‌زا باشد.
 • اسید سالیسیلیک: این اسید به پوست سر کمک می‌کند که از شر سلول‌های پوستی خلاص شود. آنها تولید مثل سلول‌های پوست را کاهش نمی‌دهند. بسیاری از اسکراب‌های پوست سر حاوی اسید سالیسیلیک هستند. گاهی اوقات درمان با آن ممکن است پوست سر را خشک کند و یا تولید شوره را بیشتر کند.
 • روغن درخت چای: بسیاری از شامپوها حاوی این روغن که از درخت چای استرالیایی گرفته می‌شود، هستند. از این روغن به مدت طولانی به عنوان یک ضد قارچ، آنتی بیوتیک، و ضد عفونی کننده استفاده می‌شده است. برخی از افراد به آن آلرژی دارند.

بهترین روش انتخاب یک شامپوی حاوی یکی از این ترکیبات و استفاده روزانه از آنها تا زمانی است که شوره سر تحت کنترل قرار گیرد.

درمان‌های طبیعی برای شوره سر

درمان های طبیعی که ممکن است موثر باشند عبارتند از:

 • آلوئه‌ورا: مایع غلیظ در برگ گیاه آلوئه‌ورا ممکن است باعث کاهش شوره سر شود. آلوئه‌ورا باعث تسکین خارش و پوست پوسته پوسته شده در افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک می‌شود.
 • جوش شیرین: چند بار در هفته پس از خیس کردن موها، این ماده را روی سرتان مالش دهید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا علائم بهبودی ظاهر شوند.
 • روغن زیتون: برای از بین بردن شوره سر به طور موقت، کمی روغن زیتون را به بخش‌های پوسته پوسته شده‌ی سر خود بمالید، سپس بعد از یک ساعت از یک شانه یا برس بر روی این ناحیه استفاده کنید. در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید در غیر این صورت موهای چربی خواهید داشت.
 • آرام کردن ذهن: در برخی افراد، افسردگی و اضطراب ممکن است مرتبط با تولید شوره سر باشد. حتی اگر افسردگی یا اضطراب نداشته باشید، استرس مزمن هیچ گاه برای پوست مناسب نیست و شوره سر نیز یک مشکل پوستی است.
 • باکتری‌های خوب: تقویت باکتری‌های خوب در سیستم گوارشی می‌تواند مخمر را درون بدن شما کاهش داده و التهاب را نیز کاهش دهد که مخمر روی پوست را هدف قرار می‌دهد.
 • امگا ۳: دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ به شکل کپسول روغن ماهی ممکن است با کاهش میزان التهاب بدن سبب برطرف شدن شوره سر شود. هرچند تحقیقات زیادی در این مورد وجود ندارد.
 • ویتامین‌های ب: ویتامین‌های ب-۶، ب-۱۲، فولات و بیوتین ممکن است مفید باشند. شما می‌توانید برای دریافت این ویتامین‌ها از مولتی ویتامین‌ها استفاده نمایید.
 • روی و سلنیوم: این مواد در اکثر شامپوهای ضد شوره سر یافت می‌شوند. مصرف آنها بصورت مکمل نیز می‌تواند باعث کاهش شوره سر شود. هرچند که هیچ آزمایش تحقیقاتی برای اثبات آن وجود ندارد. دریافت زیاد روی یا سلن


مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

209total visits,1visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*