درمان لک صورت (ملاسما یا لکه های قهوه ای پوست)

لک صورت(ملاسما) نقص پوست یا اختلال تجمع رنگدانه‌ها در بافتهای پوست است که می‌تواند همه‌ی افراد با هر نوع زمینه‌ی پوستی را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل در افراد با نوع پوست تیره‌تر بیشتر رایج‌ است. دلایل مختلفی برای ملاسما وجود دارد. ممکن است به علت آفتاب سوختگی ، عوامل ژنتیکی، عوامل خانوادگی، عوامل نژادی و عوامل هورمونی باشد. متأسفانه اکثر این عوامل قابل اصلاح و تعدیل نیستند و به همین علت ملاسما به عنوان یک عارضه مزمن دیده می‌شود. به همین دلیل، درمان  و نگهداری پس از مرحله درمان، برای جلوگیری از بازگشت ضروری است.

از گزینه‌های درمانی موجود، گزینه‌هایی که معمولا بیشتر برای نتیجه‌ی مطلوب استفاده می‌شوند شامل کرم، میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی ، لیزر  و نور شدید پالسی (IPL) است. همه اینها درمان‌هایی هستند که باید در طی یک دوره انجام ‌شوند، بنابراین برای تعیین تعداد جلسات مورد نیاز و اینکه آیا این روش موثر است یا نه ، زمان نیاز است.

ملاسما یک مشکل پوستی شایع است. بسیاری از افراد، به خصوص آن دسته افرادی که دچار ملاسمای شدید هستند از مواردی مانند از دست دادن اعتماد به نفس، احساس خودآگاهی، خجالت و حتی گاهی احساس شرم رنج می‌برند. همه اینها می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی شود. بنابراین، درمان ملاسما ضروری است. متخصصین ما در کلینیک دکتر رضیعی ابتدا پوست و شدت ملاسما را آزمایش می‌کنند، سپس پیشنهاد بهتری برای درمان به شما می‌دهند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لک یا ملاسمای صورت و راه‌های درمان آن و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ –  ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل کنید.

چه چیزی باعث ایجاد لک صورت می‌شود؟ 


علت دقیق لک صورت هنوز مشخص نیست. هنگامی که ملاسما در دوران بارداری رخ می‌دهد، کلوآسما یا ماسک حاملگی نیز نامیده می‌شود.

کارشناسان معتقدند که لکه‌های تیره موجود در ملاسما می‌توانند توسط چندین عامل به وجود آیند، از جمله:

 • بارداری
 • قرص‌های ضد بارداری
 • درمان جایگزینی هورمون (HRT و پروژسترون )
 • سابقه خانوادگی لک صورت
 • داروهای ضد انعقاد
 • داروهای دیگر که پوست را پس از قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش (UV) بیشتر مستعد ابتلا به رنگدانه‌های پوستی می‌کند.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید کنترل نشده.

انواع ملاسما 


چهار نوع از الگوهای رنگدانه پوستی در ملاسما تشخیص داده می‌شوند:

 • اپی‌درمال
 • درمال
 • مختلط
 • یک نوع بدون نام که در افراد با رنگ پوست تیره یافت می‌شود.

نوع اپیدرمال با حضور ملانین بیش از حد در لایه‌های سطحی پوست شناخته می‌شود. ملاسمای پوستی با حضور ملانوفاژها (سلول‌هایی که ملانین را می‌بلعند) در سرتاسر لایه درم قابل تشخیص است. نوع مختلط شامل هر دو نوع اپی درمال و درمال است. در نوع چهارم، ملانوسیت‌های اضافی در افراد دارای پوست تیره دیده می‌شوند.

درمان لک صورت 


تعدادی از گزینه های درمان در دسترس است و می‌توانید در مورد گزینه‌ی درمان خود با متخصصین مجرب پوست صحبت کنید.

با این وجود، روش جراحی تضمین کننده‌ی عدم بازگشت دوباره‌ی لکه‌های تیره صورت در آینده نیست.

کرم 

به منظور درمان ملاسما، ترکیبات یا کرم‌های مخصوصی با هیدروکینون، یک عامل هیپوپیگمانته کننده، اسید آزلائیک و اسید رتینوئیک (ترتینوئین)، عوامل سفید کننده غیر فنولی و یا اسید کوجیک ممکن است تجویز شوند. برای موارد شدید، کرم‌های با غلظت بالاتر HQ یا ترکیب HQ با سایر مواد مانند ترتینوئین، کورتیکواستروئید یا اسید گلیکولیک ممکن است در سفید کردن پوست موثر باشند. هرچند قبل از استفاده از هر گونه داروی بدون نسخه باید با متخصص پوست مشورت کرد.

این اسیدهای ملایم کم قدرت، روی پوست قبلا پاکسازی شده پاشیده می‌شوند و سپس چند دقیقه باقی می‌مانند. اسید یا بصورت خود خنثی شونده است و یا توسط پرستار یا متخصص زیبایی که درمان را انجام می‌دهد خنثی می‌شود. پوست کمی صورتی خواهد بود و به مدت چند روز سفت می‌باشد، و سپس فرایندلایه برداری انجام می‌شود که یا میکروسکوپی بوده و یا مانند یک آفتاب سوختگی خفیف است.

لایه برداری شیمیایی 

متخصصین پوست از لایه بردارهای اسید تری کلرواستیک که هم خانواده‌ی سرکه است به مدت حداقل بیست سال به منظور لایه برداری شیمیایی استفاده کرده‌اند. برخی از متخصصین پوست، در واقع، هنوز هم اسید تری‌کلرواستیک را معمولا در ترکیب با کرم‌های تجویزی به دیگر درمان‌های لک صورت ترجیح می‌دهند. لایه برداری‌های اسید تری‌کلرواستیک در دستان متخصص پوست مجرب درمانی عالی و بی خطر است. این درمان یک گزینه خوب است، به ویژه اگر لک پوستی شدید داشته باشید.

یکی از مزایای استفاده از لایه برداری شیمیایی این است که آن را به راحتی می توانید در مطب پوست انجام دهید و نیازی به بیهوش‌سازی و یا بیهوشی داخل وریدی نیست. لایه برداری اسید تری‌کلرواستیک عمیق به علت خطر جذب ناهموار، تاول و زخم‌های احتمالی، باید فقط توسط متخصصین پوست و یا جراحان پلاستیکی که در این روش مجرب هستند، انجام شود. معایب دیگر این روش این است که لایه برداری اسید تری‌کلرواستیک می‌تواند به طور خفیف یا نیمه ناخوشایند باشد.

میکرودرم ابریژن 

میکرودرم ابریژن روشی است که در آن بلورهای بسیار ریز تحت فشار از روی پوست توسط وسیله‌ای مانند جاروبرقی مکیده می‌شوند. سیستم‌های جدید از بلورها استفاده نمی‌کنند و به جای آن از تراشه‌های الماسی ریز که در نوک وسیله قرار دارند برای سایش پوست استفاده می‌شود. استفاده از این سیستم جدیدتر بدون کریستال خوب است اما ضرورتی ندارد.

همچنین سیستم‌های جدید قابلیت استفاده از عوامل درمانی را در زمان انجام میکرودرم ابریژن فراهم می‌کنند. برای مثال یک متخصص می‌تواند محلولی از اسید سالیسیلیک را استفاده کند که به حذف ملاسما هنگام انجام میکرودرم ابریژن کمک می‌کند. بسته به میزان ملاسما و حساسیت پوست، تقریباً ۵ جلسه میکرودرم ابریژن در فواصل دو تا چهار هفته‌ای انجام شده و پس از آن هر ۴ تا ۸ هفته درمان نگهداری انجام می‌شود. جلسات میکرودرم ابریژن معمولی می‌تواند از چند دقیقه تا یک ساعت به طول انجامد. پس از میکرودرم ابریژن یک مدت کم به منظور استراحت برای بهبودی نیاز است و یا اصلا نیازی به دوره بهبودی نیست.

لیزر 

سیستم لیزری (رفع لک صورت با لیزر درمانی) (q-switch) که بهترین نتایج برای درمان لک صورت را در طیف گسترده‌ای از انواع پوست و رنگ نشان داده است، لیزر فرکشنال  است. لیزرهای فرکشنال، پرتو لیزر را به پیکسل‌های کوچکتر می‌شکنند که می‌تواند درمان عمیق‌تر و موثرتری را بدون سوزش و زمان استراحتی را برای بهبودی  ارائه دهد. شما احتمالا به ۳ تا ۴ درمان در طول ۳ تا ۶ ماه نیاز دارید. اما اطلاعاتی که تا کنون در مورد لیزرهای فرکشنال برای درمان لک قهوه ای  صورت به دست آمده بسیار خوب بوده است. برای رسیدن به نتایج ممکن است چندین درمان لیزری لازم باشد، زیرا درمان‌ها زمانی که تکرار می‌شوند موثرتر هستند. برای اطمینان از موفقیت درمان باید قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل رساند. به گزارش افرادی که تحت درمان لک صورت قرار گرفته‌اند،این افراد کیفیت زندگی بهتری دارند زیرا احساسشان نسبت خودشان بهتر شده است.

 IPL

درمان سیستم نور پالسی شدید (IPL) برای درمان لک صورت مناسب است. انرژی نور ساطع شده در طول درمان توسط رنگدانه‌های تیره جذب می‌شود چه ملانین موجود در مو و لکه‌های پیری و لکه های قهوه ای و چه رنگدانه‌های خون باشند (هموگلوبین). تجمع رنگدانه‌ها از بین رفته و رگ‌های مشاهده شده روی پوست توسط گرمای شدیدی که تولید می‌شود مسدود می‌گردند. درمان ممکن است به ندرت ناراحت کننده باشد و پوست ممکن است قرمز و کمی متورم شود، بعد از آن کمی گرم می‌شود. به ندرت یک تاول کوچک ممکن است ظاهر شود. پوست ممکن است موقتا روشن‌تر یا تیره‌تر از پوست درمان نشده باشد. در اکثر افراد این عوارض جانبی به سرعت ناپدید می‌شوند.

پیشگیری 


گاهی اوقات لک صورت ممکن است از طریق جلوگیری از قرار گرفتن صورت در معرض آفتاب، قابل پیشگیری باشد. در بیشتر موارد، پیشگیری مشکل است. افرادی که دارای سابقه خانوادگی لک صورت هستند باید از اقدامات احتیاطی بیشتری برای پیشگیری از ملسما استفاده کنند. مهمترین راه برای جلوگیری از شروع لک  قهوه ای صورت و پیری زودرس، اجتناب از بودن در معرض خورشید است. اگر نتوان از قرارگیری در معرض نور خورشید جلوگیری کرد، باید از کلاه، کرم ضد آفتاب دارای مسدود کننده‌های فیزیکی استفاده شود.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

379total visits,2visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*