درمان زگیل پوستی دست و صورت

زگیل‌ها توده‌های خوش خیمی (غیرسرطانی) هستند که زمانی که یک ویروس لایه بالایی پوست را آلوده می‌کند ظاهر می‌شوند. ویروس‌هایی که موجب به وجود آمدن زگیل می‌شوند ویروس پاپیلومای انسانی نامیده می‌شوند. اگر به هر طریقی پوست شما بریده شود یا آسیب ببیند بیشتر احتمال ابتلا به این ویروس‌ها را دارید. با اینکه به طور کلی زگیل‌ها خطرناک نیستند، اما ظاهری زشت دارند، باعث خجالت هستند، مسری می‌باشند و می‌توانند دردناک باشند. اگر شرایط آزار دهنده و شرم‌آور باشند می‌توانید به دنبال درمان زگیل باشید. در برخی موارد زگیل‌ها به راحتی قابل درمان هستند. ممکن است بیشتر از یک نوع درمان لازم باشد. با اینکه پزشکان سعی می‌کنند که زگیل‌ها را به سرعت از بین ببرند اما بیشتر روش‌ها نیاز به چندین درمان‌ دارند. این درمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشند.

اگر مبتلا به زگیل هستید و از ظاهر ناخوشایند آنها ناراضی می‌باشید می‌توانید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا از توصیه‌های پزشکی وی بهره‌مند شوید. متخصصین ما در کلینیک دکتر رضیعی زگیل‌های‌ شما را بررسی کرده و درمان مناسب را توصیه می‌کنند. این روش‌های درمانی شامل استفاده از مواد شیمیایی بر روی زگیل تحت نظارت یک متخصص پوست، سرما درمانی، لیزر و جراحی می‌باشند.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر درباره زگیل و روش‌های درمانی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

 

انواع زگیل


زگیل‌ها دارای سطح سختی می‌باشند. ممکن است یک نقطه سیاه کوچک در وسط هر لکه‌ی زبر مشاهده شود که به دلیل ترومبوزه (لخته شدن) رگ‌های خونی می‌باشد.

زگیل معمولی

زگیل‌های معمولی یک سطح زبر دارند. این زگیل‌ها سفت و برآمده هستند و ممکن است سطح آنها شبیه به گل کلم گونه داشته باشند. زگیل‌های معمولی برجستگی‌های ضخیمی هستند که پاپول یا پلاک نامیده می‌شوند. این زگیل‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند، اما در بند انگشتان، انگشتان دست، آرنج‌ها و زانوها شایع‌تر هستند. اغلب نقطه‌های تیره کوچکی دارند که در اثر لخته شدن رگ‌های خونی پدید می‌آیند.

زگیل کف پا

این زگیل‌ها روی کف پا، گاهی اوقات اوقات پاشنه و انگشتان پا ظاهر می‌شوند. آنها معمولاً به طرف داخل پوست رشد می‌کنند زیرا وزن شخص روی کف پا فشار وارد می‌کند. این زگیل‌ها می‌توانند دردناک باشند. وجود یک نقطه تیره در وسط زگیل با نواحی سخت و سفید در اطراف آنها طبیعی است. نقطه‌ی تیره جریان خون زگیل است.

زگیل رشته‌ای

زگیل‌های رشته‌ای بلند هستند و معمولا بر روی پلک‌ها، گردن و زیر بغل یافت می‌شوند.

زگیل موزاییکی

زگیل‌های موزاییکی به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند. زگیل‌های کف دست و پا در واقع زگیل‎‌های موزاییکی هستند که در کف دست‌ها و پاها رشد می‌کنند.

زگیل مسطح

زگیل‌های مسطح، بصورت مدور، تخت و صاف هستند. آنها به طور کلی به رنگ متمایل به زرد، قهوه‌ای یا رنگ پوست هستند. این زگیل‌ها همچنین به عنوان زگیل تخت شناخته می‌شوند و در میان کودکان خردسال شایع‌تر می‌باشند. آنها معمولاً در دست‌ها، پاها و صورت یافت می‌شوند. بزرگسالان نیز می‌توانند زگیل مسطح داشته باشند، اما غیر معمول است.

دلایل


گونه‌های مختلف ویروس پاپیلومای انسانی باعث ایجاد زگیل‌ها می‌شوند. ویروس زگیل‌زا می‌تواند از طریق تماس پوست با پوست و نیز تماس با حوله یا کفش منتقل شود. این ویروس‌ها می‌توانند به روش‌های زیر به دیگر قسمت‌های بدن انتقال پیدا کنند.

 • اگر شخصی زگیل را خراش داده یا گاز بگیرد.
 • مکیدن انگشتان
 • جویدن ناخن‌ها می‌تواند باعث گسترش زگیل در نوک انگشتان و اطراف ناخن‌ها شود.
 • تیغ کشیدن (صورت یا پاها)

فردی که پوستش آسیب دیده و مرطوب باشد یا با سطوح خشن تماس داشته باشد بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت است.

تشخیص


شناسایی زگیل‌ها با نگاه کردن برای پزشکان آسان است. ممکن است پزشک بپرسد که آیا سایر اعضای خانواده زگیل دارند یا خیر. گاهی اوقات، ممکن است پزشک مقداری از بافت زگیل را برداشته و در زیر میکروسکوپ بررسی کند.

درمان


اکثر زگیل‌ها بدون درمان از بین می‌روند. مدت زمانی که طول میکشد تا زگیل از بین برود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. زگیل‌ها در کودکان خردسال سریع‌تر از بین می‌روند. برطرف شدن برخی زگیل‌ها ممکن است چندین سال طول بکشد. در موارد کمتر، ممکن است زگیل‌ها بدون درمان ظرف چند هفته از بین بروند. برخی از درمان‌ها ممکن است باعث تحریک پوست اطراف زگیل شوند، و برخی دیگر نیز ممکن است باعث درد و حتی تاول شوند. نوع درمان بستگی به محلی که زگیل واقع شده و تعداد آنها دارد.

اسید سالیسیلیک

درمان با اسید سالیسیلیک معمولاً ظرف سه ماه اکثر زگیل‌ها را از بین می‌برد. محافظت از پوست قبل از درمان مهم است. دلیل آن این است که اسید سالیسیلیک ممکن است به پوست سالم صدمه بزند. وازلین و یا مشمع میخچه ممکن است برای محافظت از پوست اطراف زگیل مورد استفاده قرار گیرند.

قبل از استفاده از دارو زگیل را حدود پنج دقیقه با آب خیس کنید. بافت مرده را هر هفته از سطح زگیل جدا کنید. در اغلب موارد، درمان روزانه برای حدود سه ماه انجام می‌شود. اگر پوست دچار درد شد، درمان را متوقف کنید.

داروهای حاوی اسید سالیسیلیک نباید بر روی صورت استفاده شوند. بیماران مبتلا به گردش خون ضعیف نباید داروهایی که دارای اسید سالیسیلیک هستند را بدون مشورت با پزشک استفاده کنند.

درمان‌های شیمیایی

این داروها باید توسط پزشک تجویز شوند. ممکن است شامل فرمالدئید، گلوتارآلدئید و پودوفیلین باشند. این درمان باید فقط بر روی زگیل و نه در پوست اطراف استفاده شود.

کانتاریدین

این دارو ماده‌ای است که از سوسک تاول‌زا تهیه شده است. پزشک آن را بر روی زگیل استفاده کند. معمولاً این عصاره با دیگر مواد شیمیایی ترکیب شده و بر روی پوست اعمال شده و با یک بانداژ پوشانده می‌شود. اگر چه بدون درد است اما تاول ناشی از آن ممکن است ناراحت کننده باشد. تاول زگیل را از پوست جدا می‌کند بطوری که پزشک می‌تواند بخش مرده زگیل را بردارد.

سرما درمانی

مایعی بسیار سرد، احتمالا نیتروژن بر روی زگیل اسپری شده، زگیل را منجمد کرده و سلول ها را از بین می‌برد. سپس یک تاول ایجاد می‌شود که در نهایت پوسته پوسته شده و یک هفته بعد یا بیشتر می‌افتد. این درمان باید توسط یک متخصص پزشکی انجام شود و ممکن است نیاز به بی‌حسی موضعی باشد. اگر زگیل بزرگ باشد، احتمالاً چند درمان در طی چند هفته مورد نیاز باشد. در سرما درمانی خطر تحریک پوست در مقایسه با داروهای حاوی اسید سالیسیلیک کمتر است.

درمان با لیزر

یک پرتوی دقیق لیزر برای از بین بردن زگیل استفاده می‌شود. لیزر درمانی معمولاً برای زگیل‌هایی که درمان آنها مشکل است پیشنهاد می‌شود.

الکتروکوتر

یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می‌شود.

عمل جراحی

این روش برای زگیل کمتر متداول است. زگیل‌های درمان شده با عمل جراحی اغلب باز می‌گردند. جراحی خطر ایجاد جای زخم را بیشتر می‌کند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است پزشک عمل جراحی را توصیه کند که تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در صورتی که درمان‌های دیگر موثر نباشند ممکن است عمل جراحی توصیه شود. اگر زگیل بسیار بزرگ است بریده خواهد شد. زگیل‌های کوچکتر ممکن است با استفاده از یک کورت تراشیده شوند.

پیشگیری از زگیل


روش‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل عبارتند از:

 • زگیل‌های افراد دیگر را لمس نکنید.
 • از حوله، لباس‌ها یا سایر وسایل شخصی افرادی که زگیل دارند استفاده نکنید.
 • کفش و جوراب‌های خود را با کسی که زگیل دارد شریک نشوید.
 • زگیل‌های خود را خراش ندهید. در این صورت احتمال پخش شدن آنها افزایش می‌یابد.
 • هنگام داخل و خارج شدن از حمام‌های عمومی صندل بپوشید.
 • هنگام راه رفتن در اطراف استخرهای عمومی صندل بپوشید.
 • هنگام شنا کردن زگیل‌های خود را با نوارهای ضد آب بپوشانید.
 • جوراب‌های مخصوصی هستند که می‌توانید برای پوشاندن زگیل‌ها از آنها استفاده کنید.
 • اگر روی دستان خود زگیل دارید در باشگاه‌های ورزشی از دستکش استفاده کنید.
 • در نواحی که زگیل دارند شانه نزنید، تیغ نکشید و از گیره استفاده نکنید.
 • هنگام کوتاه کردن یا سوهان کشیدن ناخن‌های خود، از یک وسیله بر روی ناخن آلوده و سایر ناخن‌های سالم استفاده نکنید.
 • ناخن‌هایی که در نزدیکی آنها زگیل وجود دارد را نجوید.
 • تا حد ممکن دست‌های خود را خشک نگه دارید.
 • پس از لمس زگیل دست‌های خود را به طور کامل بشویید.


مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

395total visits,4visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*