درمان آفتاب ‌سوختگی پوست

قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زندگی‌ می‌تواند به شکل‌های مختلف به پوست، ظاهر فیزیکی و به طور بالقوه به سلامت شما آسیب برساند. با این حال، نیازی به نگرانی نیست. اگر چه آسیب ناشی از خورشید می‌تواند انواع مختلفی از ضایعات را ایجاد کند، اما این مشکلات قابل رفع و درمان هستند. نه تنها کاهش اثرات آسیب نور خورشید کار دشواری نیست، بلکه ارتقای دراز مدت سلامتی پوست مستلزم مراقبت مستمر است. راه‌های مختلفی برای درمان آفتاب سوختگی وجود دارد که در ادامه بیشتر با این درمان‌ها آشنا می‌شویم.

هیچ کرم ضد آفتابی نمی‌تواند پوست را به طور کامل در برابر اشعه‌های UV محافظت کند. در معرض قرار گرفتن آفتاب، پوست را چروک و چرب کرده و یا باعث بروز کک و مک و یا لکه‌های پیری می‌شود. اما جای نگرانی نیست پوست آسیب دیده با نور خورشید می‌تواند برای بدست آوردن کیفیت بهتر و جوان‌تر درمان شود. موثرترین تکنولوژی های ضد پیری مثل لیزر، آر اف سوزنی و میکرودرم می‌توانند به حل این مشکل کمک کنند. اگر می‌خواهید از کک مک و آفتاب سوختگی راحت شوید یا پوستی که در اثر آفتاب بیش از حد، افتاده و چروک شده را بازسازی کنید، ابتدا وقت مشاوره‌ای برای تعیین شرایط پوستتان دریافت کنید. متخصصین کلینیک دکتر رضیعی پس از بررسی پوست شما درمان مناسب برای بازگشت به ظاهر جوان‌تر را توصیه می‌نمایند. برای دریافت مشاوره یا جهت رزرو نوبت از متخصصین می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ –۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

دو درجه از آفتاب سوختگی


دو درجه سوختگی وجود دارد که هر دو می‌توانند در اثر آفتاب سوختگی ایجاد شوند. هر دو می توانند خطرناک باشند، زیرا سوختگی بدن را خالی از مایعات و الکترولیت‌های لازم می‌کند. دو درجه عبارتند از:

  • درجه اول: آفتاب سوختگی درجه اول سوختگی سطحی است. در این حالت، تنها پوست در لایه اپیدرم سوخته است. اپیدرم لایه‌ای از پوست است که می‌توانید ببینید و لمس کنید. این نوع سوختگی باعث قرمزی و درد خفیف تا شدید می‌شود. گاهی اوقات، با آفتاب سوختگی درجه اول ، تورم خفیف ایجاد می‌گردد.
  • درجه دوم: آفتاب سوختگی درجه دوم سوختگی نسبتا عمیق است. این نوع سوختگی هم لایه اپیدرم و هم لایه زیری که درمیس نامیده می‌شود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با سوختگی درجه دوم، فرد می‌تواند دچار قرمزی، درد، تورم خفیف تا متوسط و تاول شود. درد این نوع آفتاب سوختگی شدیدتر است زیرا بر اعصاب لایه اپیدرم تاثیر می‌گذارد.

علائم


آسیب ناشی از خورشید به شکل‌های مختلف بر روی صورت و سایر قسمت‌های بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، اتفاق می‌افتد. اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید پیری و افزایش چین و چروک را سرعت می‌بخشید. علاوه بر این، لکه‌های قهوه‌ای و رگ‌های خونی پاره شده علائمی است که پوست شما در اثر آسیب خورشید تجربه می‌کند. آسیب شدیدتر خورشید به شکل نواحی صورتی کمرنگ ظاهر می‌شود. این نواحی صورتی به کراتوز فعال شناخته می‌شوند و در معرض خطر سرطان قرار دارند.

درمان آفتاب سوختگی


پمادهای موضعی

خوشبختانه این که تمام انواع آسیب‌های خورشید، حتی آسیب‌های بالقوه خطرناک قبل از سرطان قابل درمان است. رایج‌ترین روش برای مقابله با آسیب‌های پوستی ناشی از خورشید، استفاده از پماد موضعی است. بسته به ماهیت آسیب، این کرم‌ها می‌توانند شامل ویتامین A، رتینول، رتینوئید یا فاکتورهای رشد باشد. برای کاهش چین و چروک، ویتامین A باعث تولید کلاژن می‌شود و به داشتن پوستی صاف تر کمک می‌کند. رتینول و رتینوئید، ظاهر ناخوشایند پوست را با از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست به حداقل می‌رسانند. به طور مشابه، پاک کننده‌های پوستی نیز یکی دیگر از روش‌های رایج برای کم رنگ کردن لکه‌های قهوه‌ای هستند.

میکرودرم

میکرودرم یک برداشت سطحی از پوست ایجاد می‌کند تا به ترغیب ایجاد سلول‌های جدید پوست و لایه بالایی سالم پس از آسیب خورشید کمک کند. فرآیند لایه برداری با استفاده از یک مکانیسم شستشو و خلاء برای رفع علائم سطحی آسیب‌های خورشید انجام می‌شود.

در روش میکرودرم صورت، هیچ ماده مصنوعی یا حتی طبیعی تزریق نمی‌شود، به علاوه هماهنگ با بدن شما کار می‌کند. هنگامی که میکرودرم، سلول‌های مرده و از کار افتاده را حذف می‌کند، بدن شما آنها را با پوست تازه و سالم‌تر جایگزین خواهد شد. شما می‌توانید بلافاصله بعد از میکرودرم به فعالیت معمول خود بازگردید و حتی می‌توانید آرایش خود را مجددا اعمال کنید. تنها عارضه جانبی واقعی ممکن است قرمز شدن موقت پوست باشد، که به زودی از بین می‌رود. سایر شرایط پزشکی موجود در طول مشاوره شما باید بررسی شود و مشاوره به صورت فردی ارائه می‌گردد.

آر اف سوزنی

قبل از شروع درمان آفتاب سوختگی با RF سوزنی، اطمینان حاصل می‌شود که شما از دستورالعمل‌های مراقبتی پس از درمان آگاه هستید. همچنین اطمینان حاصل خواهد شد که تمام سوالات شما در مورد درمان آر اف سوزنی پاسخ داده شده است.

اگر آرایش داشته باشید، صورتتان به آرامی پاک می‌شود. سپس کرم بی‌حسی موضعی اعمال خواهد شد، و دراز می‌کشید تا کرم اثر کند. درمان RF سوزنی خود نسبتا بدون درد است. شما ممکن است فشاری از سر وسیله و یا صدای گاه به گاهی از فرکانس رادیویی احساس کنید. بسته به ناحیه‌های تحت درمان، درمان آر اف سوزنی معمولا بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

۲۴-۷۲ ساعت پس از درمان ممکن است تعداد کمی زخم‌های نقطه‌ای مشاهده کنید که به طور طبیعی زمانی که آسیب میکرونی زیرین بهبود می‌یابد، برطرف می‌گردد.

طی چند روز اول پس از درمان RF سوزنی لازم است از حرارت دیدن بیش از حد پوست جلوگیری کنید. در طول ۴۸ ساعت اول پس از درمان آفتاب سوختگی با آر ف، باید از سونا، دوش و حمام گرم، تمرینات سنگین، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید و شنا (به خاطر کلر) اجتناب کنید. شما همچنین می‌بایست ۴۸ ساعت پس از درمان از اصلاح یا استفاده از لوازم آرایشی (به جز لیکوژل بهبود دهنده) خودداری کنید.

نتایج برای پوست آسیب دیده با خورشید با بهبودی پوست طی ۳ تا ۴ هفته پس از آراف  سوزنی مشاهده می‌شود. نتایج مطلوب معمولا به ۳ تا ۴ جلسه درمان، هر ۳ تا ۴ هفته یکبار نیاز دارد.

لیزر

در برخی موارد، متخصص پوست ممکن است درمان آفتاب سوختگی با لیزر را برای آسیب دیدگی ناشی از خورشید توصیه کند. نوع درمان لیزر می‌تواند برای رفع هر گونه آسیب خاص تغییر کند. طول موج‌های مختلف نور می‌تواند رگ‌های خونی پاره شده و نقاط قهوه‌ای را به طور موثری درمان کند. اگرچه موثرترین درمان لیزر، لیزر بازسازی نامیده می‌شود. نود درصد پوست از آب تشکیل شده است، و لیزر بازسازی از این مزیت استفاده می‌کند. با هدف قرار دادن آب در پوست شما، لیزر بازسازی می‌تواند به طور موثری تمام پوست شما را درمان کند.

قبل از انجام فرآیند، کرم بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود و برای ۴۵ دقیقه اجازه داده می‌شود تا بیمار راحت‌تر باشد. هنگامی که بی‌حسی کامل اتفاق افتاد، لیزر روی کل صورت انجام می‌شود و این عمل حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. این لیزر همچنین می‌تواند به صورت ایمن بر روی گردن، قفسه سینه و سایر قسمت‌های بدن انجام شود.

بلافاصله پس از این روش، ممکن است بیمار احساس آفتاب سوختگی خفیف کند. برای ۳ تا ۵ روز بعد از فرآیند، پوست خشک و لایه بالایی پوست به آرامی پوسته پوسته می‌شود و تنها با یک جلسه درمان پوست روشن و شفاف ظاهر می‌گردد.

پیشگیری


جلوگیری از آسیب نور خورشید و افتاب سوختگی ساده است، اما نیاز به مراقبت جدی از پوست‌تان به طور مداوم دارد. هنگامی که بیرون می‌روید، حتی اگر آفتابی یا گرم نباشد، حتما از کرم ضد آفتاب با SPF 30  یا بالاتر استفاده کنید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هر ۹۰ دقیقه یکبار باعث تضمین عملکرد آن می‌شود. در هر زمان ممکن، لباس‌های محافظ بپوشید. پوشاندن اثرات آسیب دیدگی خورشید نباید از گزینه‌های اول پیش رو باشد و همواره باید مراقب دوره‌های طولانی مدت قرارگیری در معرض آفتاب باشید.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

40total visits,1visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*