خطرها و عوارض لیزر موهای زائد

اگرچه لیزر موهای زائد درمانی کاملاً ایمن است، اما با خطرات و عوارض جانبی احتمالی همراه است. اطلاع از خطرهای احتمالی لیزر موهای زائد به متقاضیان این درمان زیبایی کمک می‌کند تا آگاهانه برای شروع درمان تصمیم بگیرند.

اگر چه لیزر موهای زائد معمولاً ایمن است، با این حال بهتر است از عوارض و خطرهای احتمالی لیزر موهای زائد صورت و بدن، ناحیه بیکینی و زیر بغل آگاه شوید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عوارض و خطرات لیزر موهای زائد یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

 

عوارض جانبی احتمالی


در ادامه عوارض احتمالی شایع پس از لیزر موهای زائد را بررسی می‌کنیم.

خارش

تمام سلول‌های رنگدانه‌ای موجود در موها با نور لیزر سوزانده می‌شود، اما احتمال دارد نور لیزر به سلول‌های پوست نیز آسیب بزند. اگر نور سلول‌های پوست را بیش از حد تحریک کند، این سلول‌ها نیز صدمه می‌بیند. در بسیاری از موارد خارش یکی از عوارض جانبی است که در اثر ترمیم‌های میکروسکوپی سلول‌های آسیب دیده ایجاد می‌شود.

قرمزی و ورم

عوارض پس از لیزر موهای زائد با چهار نشانه اصلی همراه است که قرمزی و ورم دو مورد از آنها است. اگر نور قدرتمند لیزر به پوست آسیب بزند، خون برای ترمیم ناحیه آسیب‌دیده به سمت آن سرازیر می‌شود و در نتیجه پوست قرمز می‌شود.

ورم نتیجه جمع شدن مایعی است که با بافت آسیب‌دیده یکی می‌شود، بنابراین ورم را می‌توان حفاظت طبیعی بدن در برابر آسیب‌دیدگی دانست. قرمزی و ورم جزئی است، اما دیگر عوارض پس از لیزرغالباً همراه با حساسیت پوست به لمس است. ورم و قرمزی پس از لیزر موهای زائد دور از انتظار نیست، اما خبر خوب این است که این عوارض ظرف دو تا سه روز برطرف می‌شود. آسیب پوستی بسیار ناچیز است و بدن این آسیب را به سرعت ترمیم می‌کند.

عوارض جدی‌تر اما کمتر شایع لیزر


لیزر موهای زائد عوارض دیگری نیز دارد که جدی‌تر هستند اما احتمال بروز آنها کمتر است. این عوارض جدی به شرح زیر است:

سوختگی

لیزر منبع نور بسیار متمرکزی است که استفاده نادرست از آن باعث سوختگی می‌شود. سوختگی لیزر، سوختگی درجه اول است و چندان جدی نیست. شدت این سوختگی را می‌توان معادل آفتاب سوختگی خفیف دانست. این عارضه معمولاً ظرف چند روز التیام می‌یابد.

هیپوپیگمانتاسیون

هدف از لیزر درمانی این است که نور لیزر در پوست نفوذ کند و سلول‌های رنگدانه موها را بسوزاند که در فولیکول‌ها قرار دارد. اگر لیزر به درستی به کار برده نشود، ممکن است سلول‌های رنگی پوست را بسوزاند. در نتیجه رنگ پوست از بین می‌رود و لکه‌هایی روی آن ایجاد می‌شود که روشن‌تر از بقیه بدن است.

هیپرپیگمانتاسیون

جالب است بدانید که آنچه باعث تولید بیشتر سلول‌های رنگدانه می‌شود، نور است. زمانی که نور لیزر به پوست تابانده می‌شود، پوست تشخیص می‌دهد که نیاز به محافظت بیشتری در برابر نور دارد؛ در نتیجه سلول‌های رنگدانه تولید می‌کند و این تولید در بعضی بخش‌ها آن‌قدر زیاد می‌شود که لکه‌های تیره رنگی روی پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌های تیره نتیجه واکنش طبیعی بدن به نور لیزر است.

آکنه

تاباندن پرتوهای لیزر به پوست غالباً بدن را تحریک به تولید سبوم (چربی) بیشتر می‌کند؛ سبوم روغنی است که از پوست در برابر آسیب دیدگی محافظت می‌کند. افزایش چربی پوست احتمال ایجاد جوش و آکنه را افزایش می‌دهد. در این بین با اضافه شدن پوست مرده و سلول‌های پوست زمینه برای حمله آکنه فراهم می‌شود.

پوسته پوسته شدن

رویه بستن و پوسته‌ریزی راه‌حل بدن برای حفاظت از پوست آسیب‌دیده است. آسیب پوستی ناشی از نور لیزر غالباً آن‌قدر هست که باعث پوسته پوسته شدن شود. البته این عارضه خفیف و شبیه به پوسته‌ریزی پس از تاتو است.

پورپورا

پورپورا به کبودی یا ارغوانی رنگ شدن زیر پوستی گفته می‌شود. پورپورا نتیجه آسیب دیدن رگ‌های کوچک نزدیک سطح پوست است و اگر به درستی از دستگاه لیزر استفاده نشود، احتمال شیوع آن بالا خواهد بود. نور لیزر از سلول‌های خونی عبور می‌کند و آنها را گرم می‌کند، در نتیجه رگ‌ها متلاشی می‌شود و پورپورا بروز می‌یابد.

عفونت

پوست آسیب‌دیده بسیار بیشتر از پوست سالم مستعد عفونت است، اشتباه در تاباندن پرتوهای لیزر نیز به پوست آسیب می‌زند. پس از آسیب دیدن پوست و قبل از آن که بدن فرصت التیام را پیدا کند، باکتری‌ها و میکروب‌ها راحت‌تر می‌توانند در بافت سوخته و متورم جای بگیرند و زندگی کنند. شدت عفونت‌های پوستی از خفیف تا شدید متغیر است.

اسکار

اسکار یا بافت همبند جای زخم از عوارض شایع لیزر نیست، اما اگر بروز یابد، دائمی خواهد بود. اسکار پی‌آمد اشتباه کاربر دستگاه در طول درمان یا اثر باقیمانده از عوارض اشاره شده است. اگر متخصص ماهر باشد و دستگاه را با توجه به نوع پوست و ناحیه مورد نظر تنظیم کند، اسکار ایجاد نمی‌شود. رعایت توصیه‌های متخصص درباره مراقبت پس از درمان احتمال اسکار را به حداقل می‌رساند.

تاول

سوختگی و تاول از عوارض بسیار نادر لیزر موهای زائد است که علت اصلی آن عدم مهارت کاربر دستگاه یا همپوشانی ناحیه‌های تابش لیزر است. اگر پوست قبل از تابش لیزر به نحو مناسب خنک شود، سوختگی بروز نمی‌یابد. بنابراین حتماً از مهارت و تجربه متخصص مطمئن شوید.

دیگر عوارض لیزر موهای زائد

عوارض زیر نیز پس از لیزر موهای زائد گزارش شده است:

  • ناراحتی نشأت گرفته از رویش مجدد مو: اگر تا به حال موهای سینه را اصلاح کرده باشید، می‌دانید که موهای تیز تازه درآمده چقدر باعث احساس ناراحتی هنگام پوشیدن لباس می‌شود.
  • پوست بسیار حساس: پوست تا چند روز پس از لیزر بسیار حساس است؛ کرم، لوسیون و عامل‌های محیطی این حساسیت را تشدید می‌کند.
  • آسیب پذیر بودن پوست در برابر آفتاب سوختگی: پوست حین لیزردرمانی در معرض نور بسیار زیادی قرار گرفته است، با اضافه شدن نور خورشید آسیب‌دیدگی بیشتر می‌شود.
  • گزگز یا بی‌حسی پوست: اگر پایانه‌های عصبی پوست آسیب ببیند، نمی‌تواند فیدبک صحیح را به مغز ارسال کند.
  • واکنش آلرژیک به کرم یا ژل: کرم بی‌حس کننده غالباً قبل از درمان روی پوست زده می‌شود؛ گاهی پوست واکنش نامناسبی به این کرم نشان می‌دهد. ژل مسکنی که پس از لیزر درمانی استفاده ‌می‌شود، نیز گاهی باعث حساسیت می‌شود.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زا است؟


انرژی نورانی مربوط به لیزر موهای زائد در سطح پوست باقی می‌ماند. از آنجایی که نور لیزر در عمقی بیشتر از عمق قرارگیری فولیکول مو نفوذ نمی‌کند، کمترین آسیبی به اندام‌های داخلی وارد نمی‌شود. این نوع لیزر آسیبی به DNA نمی‌زند و باعث جهش ژنتیکی نمی‌شود. تا به امروز هیچ پژوهشی موید سرطان‌زا بودن انرژی نور لیزری که برای از بین بردن موهای زائد به کار برده می‌شود، نبوده است.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
خطرها و عوارض لیزر موهای زائد
۳ از ۱ رای

394total visits,6visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*