جای جوش و آکنه صورت و بدن؛ درمان و رفع آن با روشهای مختلف

بسیاری از افراد برای سال‌های طولانی دچار مشکل آکنه و جوش‌های صورت بوده‌اند و هرگز به این موضوع نیز فکر نکرده‌اند که می‌توانند این مشکل را برطرف کنند یا آن را بهبود دهند. جای جوش و آکنه نیز به همین اندازه مشکل ساز هستند و ممکن است در هر مرد یا زن پیر یا جوانی ایجاد شوند. امروزه، نسبت به گذشته، روش‌های درمانی بیشتر و پیشرفته‌تری برای درمان جوی جوش وجود دارد و این گزینه‌های درمانی همچنان رو به پیشرفت و کارایی بیشتر نیز هستند. آن‌قدر روش‌های مختلف و گزینه‌های درمانی گوناگونی برای این مشکل وجود دارد که روش درمانی ایده‌آل برای هر بیمار می‌تواند بسیار سفارشی و خاص او باشد. انتخاب روش درمان به نوع جای جوش، شدت آن بستگی دارد و این موضوع که بیمار می‌خواهد رونده بهبودی بسیار کوتاهی داشته باشد یا تحمل گذراندن دوره‌های بهبودی بلندمدت را نیز دارد.

صرفه‌نظر از علت اصلی بروز جوش و آکنه، در هر حال جای جوش روی صورت و بدن می‌تواند تأثیر بدی بر روی اعتمادبه‌نفس شما داشته باشد. همه دوست دارند که زمانی که به آینه نگاه می‌کنند، از زیبایی چهره خود لذت ببرند و از دیدن انعکاس ظاهر خود در آینه راضی و خوشحال باشند. خوشبختانه طی سال‌های اخیر روش‌های درمانی مختلفی برای رفع جای جوش و آکنه ابداع شده‌اند که به نحو مؤثری این مشکل را حل می‌کنند. این روش‌های درمانی روی هر نوع و رنگ پوستی قابل اجرا هستند و این بدین معناست که شما می‌توانید از این به بعد، آرایش غلیظی که همیشه برای پنهان کردن پوست خود دارید را با خیال راحت کنار بگذارید. متخصصین ما در کلینیک دکتر رضیعی با به کارگیری روش‌های مختلف مانند میکرودرم‌ابریژن، آر اف سوزنی و همچینن لیزر در رفع کامل و درمان جای جوش نتایج موثر و چشمگیری را کسب کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ و ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل نمایید.

انواع جای جوش


جای جوش فرورفته

شایع‌ترین نوع جای جوش جای فرورفته است. این جای جوش‌ها براثر آکنه‌های التهابی و پاپولوپاستولار (papulopustular) به جود می‌آیند. آکنه‌های پاپولوپاستولار به صورت برآمدگی التهابی و قرمز رنگ یا جوش چرکی برآمده و یا کیست بزرگ در زیر پوست هستند. بافت التهابی جوش معمولاً روی بافت جای زخم که پر از کلاژن است قرار می‌گیرد و مانع از بازسازی و ارمیم ناحیه فرورفته در پوست می‌شود.

رولینگ یا غلتکی

 

جای جوش‌های غلتکی می‌توانند به صورت فرورفتگی‌های بزرگ و دنباله‌دار در پوست باشند. حتی جوش‌های غلتکی دارای لبه‌های گرد و شیب‌دار هستند و به همین خاطر به آن‌ها جای جوش غلتکی گفته می‌شود. این جای جوش‌ها دارای بافتی زبر و خشن و موج‌دار هستند. این ظاهر بر اثر از بین رفتن بافت زیر پوست ایجاد شده است.

جای جوش بوکسار

 

جای جوش‌های بوکسار نباید با جای جوش غلتکی اشتباه گرفته شود اما این دو بسیار به هم شبیه هستند. جای جوش بوکسار دارای لبه‌های کاملاً مشخص با شیب تند بوده و مشابه جای جوش آبله‌مرغان هستند. این جای جوش‌ها نسبتاً عمیق هستند و ظاهر آن‌ها تقریباً مانند زمانی است که ناخنی در پوست فرورفته و جای آن باقی‌مانده است.

جای جوش آیس پیک یا چکشی

 

این جای جوش‌ها باریک و عمیق هستند (کمتر از ۲ میلی‌متر عرض دارند). آن‌ها معمولاً شبیه یک سوراخ بزرگ و توخالی در پوست هستند و متأسفانه بیشتر از سایر نواحی پوست نور را جذب می‌کنند و نمایان هستند و از بین بردن آن‌ها نیز از سایر جای جوش‌ها مشکل‌تر است.

جای جوش برآمده

 

جای جوش‌های برآمده کمتر از جای جوش فرورفته، شایع هستند اما این‌ها نیز درنتیجه‌ی جوش‌های التهابی هستند که در بالا توضیح داده شد. در اغلب موارد، این جای جوش‌ها، از جای جوش‌های فرورفته نمایان‌تر هستند. درمان این جای جوش‌ها نیز مشکل‌تر است چرا که به جای بافت پوستی سالم، بافت پوستی اضافه و فیبروزی روی سطح پوست تشکیل شده است.

جای زخم کلوئیدی

 

جای جوش کلوئیدی در افرادی با رنگ پوست تیره بیشتر شایع است. این جای جوش‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که درنتیجه‌ی تولید کلاژن زیاد در پوست، بافت فیبروزی بیش‌ازحد در پوست تشکیل می‌شود. این جای جوش‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که جوش‌ها چرخه‌ی بهبودی خود را به طور کامل طی نمی‌کنند و پوست صدمه می‌بیند.

جای زخم هایپرتروفیک

 

جای زخم برآمده مشابه با جای زخم کلوئیدی است با این تفاوت که تولید کلاژن در پوست با پر شدن جای زخم جوش متوقف می‌شود. این جای جوش‌ها بیشتر از کلوئید‌ها شایع هستند و ممکن است در ابتدا رنگ آن‌ها تیره یا قرمز رنگ باشد (کمی مانند خون تیره‌رنگ). با گذشت زمان (معمولاً ظرف دو سال) این جای جوش‌ها مسطح می‌شوند.

روش‌های درمانی جای جوش و اسکار ناشی از آن


تزریق ژل

 

روش تزریق ژل بیشتر برای درمان جای جوش‌های رولینگ یا غلتکی مناسب است. مزیت این روش این است که نتایج آن بسیار سریع هستند و نیازی به گذراندن دوره بهبودی نیز نیست. تزریق ژل باید ۶ ماه بعد از اولین تزریق دوباره تکرار شود اما فواصل زمانی بین تکرار‌های تزریق به‌تدریج بیشتر می‌شود. تزریق ژل در مطب با کلینیک انجام می‌شود و در اغلب موارد قبل از تزریق ژل، کرم بی‌حس‌کننده روی پوست زده می‌شود. زل تزریق‌شده مانند یک ماده حجم دهنده عمل می‌کند و قسمت‌های فرورفته‌ی پوست که انسجام خود را از دست داده‌اند، دوباره پر می‌کند. ژل‌ها همچنین این خاصیت را دارند که آب را به خود جذب می‌کنند و بنابراین موجب شادابی و بهبود بافت و انسجام پوست می‌شوند.

آر اف سوزنی

 

میکرونیدلینگ آر اف یا آر اف سوزنی معمولاً یکی از مراحل به کار رفته در درمان چندجانبه‌ی جای جوش است. انجام آر اف سوزنی با امواج رادیویی موجب ارسال انرژی به لایه‌های زیرین پوست و تحریک پوست به تولید کلاژن می‌شود. این موضوع احتمال بروز ضایعات رنگ‌دانه‌ای و تغییر رنگ پوست بعد از درمان را کم می‌کند و به جای از بین بردن بافت‌های فیبروزی در جای زخم و جوش، مشکل اصلی را برطرف کرده و موجب ترمیم و بازسازی سلولی در پوست می‌شود. برای اطمینان از این که درمان شما با راحتی کامل صورت می‌گیرد، پزشک از کرم بی‌حس‌کننده‌ی موضعی استفاده می‌کند و در صورتی که بخواهید می‌توان برای اعمال بی‌حسی بیشتر از تزریق بی‌حسی استفاده کرد. اغلب بیماران ظرف ۲۴ تا نهایتاً ۴۸ ساعت پس از درمان می‌توانند مانند قبل به کارهای روزمره خود بپردازند . می‌توانند از روز بعد از درمان نیز در صورت دلخواه، آرایش داشته باشند. برای آنکه بیمار بتواند نتایج چشمگیری از درمان دریافت کند، معمولاً لازم است که سه جلسه یا بیشتر تحت درمان قرار گیرد. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز شما، بستگی به شرایط و نیازهای خاص شما دارد و بعد از جلسه مشاوره اولیه تعیین می‌شود.

آر اف فراکشنال

 

آر اف فراکشنال یک روش درمان جای جوش چندجانبه است که برای جوانسازی پوست صورت به کار می‌رود و به نحوی واضح و محسوس موجب درمان جای جوش‌ صورت می‌شود. ایجاد حفره‌های بسیار ریز میکروسکوپی در صورت یک آسیب میکروسکوپی است که موجب تحریک پوست برای ترمیم و بازسازی خودش می‌شود و بنابراین ظاهر پوست شما شاداب‌تر و سالم‌تر خواهد شد و ضایعات پوستی ترمیم می‌شوند. با انجام آر اف فراکشنال می‌توانید انتظار داشته باشید که پوست شما انسجام بیشتری پیدا کند و جای جوش‌ها کمتر نمایان باشند. در صورتی که پس از درمان پوست شما قرمز و ملتهب شود، این حالت ظرف ۲ تا ۳ ساعت برطرف می‌شود. توصیه می‌شود که تا یک هفته پس از درمان، از قرارگیری در معرض نور شدید آفتاب خودداری کنید.

میکرودرم‌ابریژن

 

میکرودرم‌ابریژن یکی از درمان‌های کلینیکی است که در آ ن از ذرات بلوری برای لایه‌برداری پوست و برداشتن سطحی‌ترین لایه پوست استفاده می‌شود تا بافت و انسجام پوست بهبود پیدا کند. انجام میکرودرم‌ابریژن بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و نیازی به گذراندن دوره ریکاوری ندارد. هرچند انجام یک جلسه‌ی درمانی نیز نتایج مثبتی در پی دارد و سلول‌های مرده‌ی پوستی که موجب کدر شدن پوست شده‌اند را کنار می‌زند اما برای درمان جای جوش، برای اغلب بیماران انجام چندین جلسه‌ی درمانی توصیه می‌شود. هرچند میکرودرم‌ابریژن، قوی‌ترین و مؤثرترین روش برای درمان جای جوش محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند به از بین بردن جای جوش‌ها و تغییر رنگ ناشی از التهاب پوست (لکه‌های قهوه‌ای رنگ در جای جوش‌ها) کمک کند. با لایه‌برداری پوست، تولید کلاژن در پوست شروع می‌شود و سلول‌های سطحی پوست تازه می‌شوند. میکرودرم‌ابریژن علاوه بر کنار زدن سلول‌های سطحی پوست، موجب تحریک پوست به بازسازی و ترمیم نیز می‌شود. برای برخی از انواع جای جوش‌ها، پزشک انجام ترکیبی از میکرودرم‌ابریژن و سایر درمان‌ها مانند پیلینگ شیمیایی و لیزر فراکشنال را تجویز می‌کند.

لیزرCO2

 

لیزر CO2 فرکشنال یک لیزر غیرتهاجمی و روشی پیشرفته برای از بین بردن جای جوش است که هیچ نیازی به گذراندن دوره‌ی بهبودی مشابه با جراحی ندارد. در این روش بدون آن که به پوست اطراف جای زخم آسیبی برد، با استفاده از لیزر قدرتمند فراکشنال، جای جوش برطرف می‌شود. با انجام تنها چند جلسه‌ی درمانی کوتاه و سریع، جای جوش‌های شما بسیار کمتر از قبل نمایان خواهند بود و پوستتان هموارتر و شاداب‌تر از قبل به نظر خواهد آمد. در روش درمان جای جوش با لیزر از پالس‌های کوتاه و میکروی نور لیزر برای دسترسی به لایه‌های زیرین پوست استفاده می‌شود و ساختار‌های پشتیبانی کننده از پوست درمان می‌شوند. سپس روند طبیعی ترمیم و بازسازی سلولی در بدن موجب می‌شود که سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده قدیمی شوند. این روش درمانی بسیار سریع و راحت است و تقریباً نیازی به گذراندن دوره ریکاوری ندارد. لیزردرمانی تقریباً در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود البته مدت زمان دقیق جلسه‌ی درمانی بسته به وسعت ناحیه درمان ممکن است طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. اغلب افراد در حین انجام لیزردرمانی درد بسیار خفیفی حس می‌کنند. متخصص شما در مورد میزان تحمل درد شما و روش‌های مختلف کنترل درد و اعمال بی‌حسی با شما مشورت خواهد کرد. عوارض جانبی شایع این روش عبارت‌اند از قرمزی و التهاب موقتی پوست که تنها چند روزی طول می‌کشد. احتمال بسیار کمی دارد که پوست به طور طولانی‌مدت دچار خارش، سرخی و تاول شود. همچنین احتمال تیره شدن یا روشن شدن پوست، بروز سوختگی و کبودی نیز هست که می‌تواند باعث به جا ماندن جای زخم روی پوست شود.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

79total visits,1visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*