انتقال یا تزریق چربی؛ جوان سازی و چاق شدن صورت و بدن و رفع چین و چروک

 

یکی از پی‌آمدهای افزایش سن تحلیل تدریجی چربی صورت است که گونه‌ها را شل و فرورفته می‌کند، حالتی خسته به چهره می‌دهد و زیر چشم‌ها را گود و فرورفته می‌کند.خط خنده (چین نازولبیال)، چین و چروک دور لب (خط اندوه) و پف و گودی زیر چشم با لاغرتر شدن صورت وضوح بیشتری می‌یابد. روش از بین بردن این نشانه‌ها و مقابله با آثار پیری کشیدن و لیفت پوست شل و افتاده نیست، بلکه بهتر است چربی از بین رفته در اثر بالا رفتن سن جایگزین شود تا صورت زیبایی و شادابی دوران جوانی را بازیابد.

اگر تمایل به جوانسازی صورت دارید، اما برای جراحی لیفت صورت آماده نیستید و از تکرار کردن تزریق ژل خسته شده‌اید، تزریق چربی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. متخصصین ما در جلسه مشاوره از شما می‌خواهند تا انتظار خود از نتیجه درمان را توضیح دهید، سپس نتیجه احتمالی درمان را برایتان شرح می‌دهند. تزریق چربی به صورت و بدن درمانی غیرتهاجمی و مقرون به صرفه است که نتایجی طبیعی و ظریف را به دست می‌دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تزریق چربی یا تعیین وقت قبلی میتوانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ – ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴  تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

تزریق چربی چیست؟


نتایج تزریق چربی در صورت و بدن ماندگارتر از نتایج تزریق ژل است و به بیمارانی توصیه می‌شود که در جستجوی درمانی موثر برای برای چاق کردن و جوانسازی صورت و ترمیم خطوط و انحناهای زیبای صورت هستند. در این روش از بافت چربی بدن خود بیمار برای خوش فرم کردن و زیباسازی اجزاء صورت، لیفت و برجسته کردن گونه‌ها و گیجگاه‌های فرورفته یا حتی اصلاح غبغب افتاده و محکم کردن خط فک استفاده می‌شود. ازآنجایی که در عمل تزریق چربی به‌ صورت هیچ ماده خارجی یا سنتزی در بدن بیمار تزریق نمی‌شود، نتایج ماندگار و کاملاً طبیعی است. بنابراین اگر در جستجوی روشی بلندمدت‌تر برای چاق کردن صورت هستید، تزریق چربی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟


متقاضی ایده‌آل تزریق چربی فردی است که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار است، انتظاری معقول و واقع‌بینانه از نتیجه درمان دارد و بخواهد که با کاهش چین و چروک‌ها و یا چاق و پر کردن صورت، چهره‌ای جوان‌تر و زیباتر پیدا کند. چنانچه به تزریق حجم بیشتری از پرکننده نیاز باشد، تزریق چربی غالباً به تزریق ژل و فیلرهایی مانند رستیلان و رادیس ترجیح داده می‌شود. در کل این درمان برای بیمارانی که اندام پرتری دارند، مناسب‌تر از افرادی است که بسیار لاغراند، چون گروه اول سلول‌های چربی بزرگتر و پرتری دارند و این سلول‌ها بهتر می‌توانند حجم تحلیل رفته را جبران کنند.

 ناحیه‌های قابل درمان


ناحیه‌هایی که معمولاً به روش تزریق چربی درمان می‌شود، عبارت است از:

 • اطراف چشم: چربی با هدف صاف کردن پوست بین پلک پایین و گونه‌ها تزریق می‌شود.
 • گونه: چربی به منظور برجسته کردن گونه‌ها و چاق کردن صورت و در نتیجه لیفت صورت و خوش تراش و جوان کردن صورت تزریق می‌شود.
 • لب‌ها: لب‌ها پس از تزریق چربی برجسته و قلوه‌ای می‌شود.
 • خط خنده: خط بین بینی و دهان در اثر تزریق چربی صاف می‌شود.
 • خط فک/ غبغب: تزریق چربی خط فک را قوی‌تر می‌کند، بدون این که نیازی به انجام جراحی لیفت صورت باشد.
 • چین و چروک دور لب (خط اندوه): تزریق چربی چین و چروک‌های قطری را از بین می‌برد که از گوشه‌های دهان رو به پایین کشیده می‌شود.
 • به جز صورت ناحیه‌هایی چون پشت دست، سینه و باسن (لیفت برزیلی باسن) نیز به روش تزریق چربی درمان می‌شود.

 مزایا


مزایای تزریق چربی عبارت است از:

 • عدم ایجاد حساسیت
 • مقرون به صرفه بودن به ویژه در مقایسه با دیگر درمان‌
 • تهاجم کمتر نسبت به روش‌های جراحی
 • نتایجی زیبا و طبیعی
 • برجسته کردن اجزاء صورت
 • ارتقاء اعتماد به نفس و حس رضایت از خود
 • ایمنی
 • مشاهده نتایج پس از مدتی کوتاه
 • نتایجی دائمی یا بلندمدت
 • اصلاح نقص‌های عمده
 • استفاده از بافت بدن خود بیمار

روش جمع‌آوری سلول‌های لازم برای تزریق چربی


 جراح زیبایی سلول‌های چربی را از ناحیه‌هایی از بدن خود بیمار، مانند ران و باسن، یعنی مناطقی می‌گیرد که حجم چربی بسیار متراکم است. حجم چربی مورد نیاز در اکثر موارد آن‌قدر نیست که تغییری را در ناحیه اهداکننده چربی ایجاد کند.

آیا واکنش تمام نقاط بدن به تزریق چربی یکسان است؟


خیر. لب‌ها و خط خنده ضعیف‌ترین واکنش را نشان می‌دهد. حدوداً سه جلسه تزریق چربی باید برای بزرگ شدن لب‌ها انجام شود. دیگر نقاط صورت و بدن واکنش مناسبی را نشان می‌دهد، چربی تزریق شده در موضع باقی می‌ماند و نتیجه دلخواه را پس از فقط یک تزریق به دست می‌دهد.

مقدار چربی لازم


مقدار چربی لازم برای تزریق به ناحیه مورد نظر و میزان چربی موجود در بدن بیمار بستگی دارد. اگر بدن بیمار چربی زیادی داشته باشد، جراح راحت‌تر می‌تواند سلول‌های چربی لازم برای تزریق را استخراج کند. از طرفی اگر بدن بیمار فاقد چربی باشد، جراح به بیمار توصیه می‌کند که ابتدا وزن خود را اندکی افزایش دهد.

آمادگی قبل از تزریق چربی


جراح زیبایی در جلسه مشاوره اولیه فهرستی از توصیه‌های لازم را برای روزها و هفته‌های قبل از جراحی به بیمار ارائه می‌دهد. استعمال دخانیات نیز باید از حداقل ۶ هفته قبل از تزریق چربی متوقف شود تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد، زخم سریع‌تر التیام یابد و حداقل جای زخم باقی بماند. همچنین بیمار باید مصرف آسپرین و دیگر داروهای افزایش دهنده خونریزی را متوقف کند. نکته آخر این که بیمار باید هماهنگی‌های لازم را برای رفت و برگشت به کلینیک انجام دهد.

مراحل تزریق چربی


 

اگر تزریق چربی به تنهایی انجام شود و درمان‌های دیگری مانند پیکرتراشی گسترده بدن در کنار آن انجام نشود، معمولاً بی‌حسی موضعی برای آن کفایت می‌کند و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. نوع و میزان بی‌حسی تاحدی به گستردگی لیپوساکشن و میزان چربی لازم برای تزریق بستگی دارد. مراحل تزریق چربی به شرح زیر است:

 • مرحله اول: تخلیه چربی: ابتدا لیپوساکشن برای تخلیه چربی اضافی از ناحیه اهدا کننده انجام می‌شود؛ ناحیه اهدا کننده می‌تواند شکم، باسن، ران، پهلو، دور لگن یا حتی غبغب باشد. برای این که حین عمل استخراج حداقل آسیب به سلول‌های چربی وارد شود و تعداد بیشتری از سلول‌های چربی سالم بماند، لیپوساکشن با قدرت مکش بسیار پایین انجام می‌شود. سلول‌های چربی با سوزن ظریف هیپودرمیک یا کانولای مخصوص از ناحیه اهدا کننده خارج می‌شود تا حداقل آسیب به سلول‌های چربی وارد شود.
 • مرحله دوم: جداسازی سلول‌های چربی: پس از آن که مقدار کافی از سلول‌های چربی تخلیه شد، در سانتریفیوژ با سرعت بسیار بالا چرخانده می‌شود تا سلول‌های چربی از مایع همراه آن جدا شود. سلول‌های چربی آسیب دیده نیز جدا می‌شود. فقط سلول‌های چربی کامل و سالم ضدعفونی شده تزریق می‌شود.
 • مرحله سوم: تزریق مجدد چربی: چربی آماده‌سازی شده در ناحیه(های) هدف صورت و بدن تزریق می‌شود. پزشک محل دقیق تزریق را به منظور اصلاح نقص‌ها یا جوانسازی تعیین می‌کند. متخصص سلول‌های چربی را با سرنگ هیپودرمیک دیگری به صورت عمقی تزریق می‌کند تا نتیجه دلخواه به دست آید.

 عمل تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟


تزریق چربی یک تا پنج ساعت زمان می‌برد و مدت زمان درمان به ناحیه اهدا کننده و دریافت کننده چربی بستگی دارد. اگر تزریق چربی در صورت انجام شود، عمل فقط یک ساعت طول می‌کشد، اما اگر تزریق چربی در باسن همزمان با لیپوساکشن انجام شود، درمان ۵ ـ ۴ ساعت زمان می‌برد.

پس از درمان

ناحیه‌های تزریق شده با چسب یا نوع خاصی از پانسمان فشرده‌کننده پانسمان می‌شود. متخصص به بیمار توصیه می‌کند که مدت معینی روی ناحیه‌های تزریق شده ننشیند یا دراز نکشد.

 دوران بهبود


تزریق چربی درمانی طبیعی و ملایم است و معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود. متخصص برای پیشگیری از ناراحتی پس از عمل مسکن تجویز می‌کند. ورم و یا کبودی ملایم پس از تزریق چربی طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود. بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره معمول را بلافاصله پس از درمان دنبال کند، هرچند توصیه می‌شود که فعالیت‌های بدنی سنگین تا چند روز انجام نشود.

 چنانچه بخشی از ناحیه درمان به اندازه باقی آن صاف نباشد، کافی است ناحیه برجسته به صورت دورانی با ملایمت ماساژ داده شود تا چربی جذب بافت اطراف شود. البته باید مراقب بود که فشار زیادی به موضع درمان وارد نشود تا فرورفتگی ایجاد نشود. اکثر بیماران ۷ روز پس از تزریق برای بررسی نتیجه به کلینیک مراجعه می‌کنند. بیماران معمولاً می‌توانند ۵ ـ ۳ روز پس از تزریق در محل کار حاضر شوند. نتیجه نهایی تزریق چربی پس از چند ماه قابل مشاهده است. چنانچه پس از این مدت نیاز به تزریق چربی بیشتری احساس شود، تزریق تکرار می‌شود.

نتایج


نتایج تزریق چربی در صورت ظرف سه تا چهار ماه مشخص می‌شود. البته زمان مشاهده نتایج به ناحیه درمان شده و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. متخصص توضیحات لازم را در این خصوص به بیمار ارائه می‌دهد. به خاطر داشته باشید که فقط حدود سی تا چهل درصد از چربی تزریق شده زنده می‌ماند، به همین علت است که چند ماه طول می‌کشد تا نتایج نهایی مشخص شود.

ماندگاری نتایج

تزریق چربی روشی دائمی برای چاق کردن و جوانسازی بخشی از بدن و لاغر کردن بخشی دیگر است. درست است که بسیاری از سلول‌های چربی پس از تزریق از بین می‌روند، اما درصد سلول‌های نابود شده در مقایسه با بافت‌های چربی باقی مانده بسیار پایین است و بافت باقی مانده نتیجه دلخواه را به دست می‌دهد. میزان چربی جذب شده بین ۵۰ تا ۸۰ درصد است. متخصص از بین رفتن چربی را هنگام درمان در نظر می‌گیرد و مقدار چربی بیشتری را تزریق می‌کند.

 عوارض جانبی


به خاطر داشته باشید که جراحی تزریق چربی به صورت برای همه مناسب نیست. ورم، کبودی، بی‌حسی یا حساسیت به لمس در ناحیه‌های درمان شده از عوارض جانبی تزریق چربی به شمار می‌آید. هرچند هر عمل جراحی با عوارضی احتمالی همراه است، اما تزریق چربی عملی کاملاً ایمن است. تعداد انگشت‌شماری از بیماران توده چربی را در ناحیه درمان حس می‌کنند که غالباً واکنش بدن در دوران التیام است و ارتباطی با شیوه و تکنیک تزریق ندارد.  البته اگر بیمار قبل و بعد از جراحی به دقت از دستورات متخصص پیروی کند، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد. در صورت وجود توده چربی کافی است که آن را با ملایمت ماساژ داد تا برجستگی صاف شود. همچنین می‌توان با تزریق استروئید و یا تزریق محلول‌های حل کننده چربی نتیجه دلخواه را ایجاد کرد.

هزینه


هزینه تزریق چربی به بزرگی محل درمان، هزینه آماده سازی و تزریق چربی، هزینه لیپوساکشن برای استخراج چربی، حق الزحمه متخصص و گن پس از جراحی بستگی دارد.

ماندگاری نتایج تزریق چربی


مقداری از چربی تزریق شده در بدن زنده نمی‌ماند و توسط بدن بازجذب می‌شود. حدوداً ۷۰ ـ ۵۰ % از چربی باقی می‌ماند و نتیجه‌ای دائمی را به دست می‌دهد. تزریق چربی نیاز به جلسات نگهداری منظم ندارد و مسلماً ضرورتی برای تکرار آن ظرف چند سال وجود ندارد.

نکات ضروری قبل از تزریق چربی


 •  تزریق چربی برای بزرگ کردن بسیاری از نقاط بدن مفید است.
 •  مدت زمان عمل تزریق چربی طولانی‌تر از تزریق فیلر است.
 •  پس از عمل کبودی و ورم به وجود می‌آید.
 •  بیمار باید هماهنگی‌های لازم را برای پشت سر گذاشتن یک استراحت دو تا سه هفته‌ای انجام دهد.
 •  بیمار باید صبور باشد.
 •  گاهی اوقات لازم است که چند تزریق برای رسیدن به نتیجه دلخواه انجام شود.
 •  ماندگاری نتایج تزریق چربی بسیار بالا است.
 •  تزریق چربی را می‌توان در کنار PRP و تزریق سلول‌های بنیادی انجام داد.
 •  شکل‌گیری توده و برجستگی از عوارض شایع تزریق چربی است.
 •  تزریق چربی زیر چشم‌ها دشوار است.

تزریق چربی در سینه‌


تزریق چربی در سینه درمانی موثر برای بیمارانی است که می‌خواهند سینه‌های خود را در حد متوسطی بزرگ کنند تا سینه‌هایی خوش‌فرم و طبیعی و بدون بالارفتگی غیرعادی داشته باشند. تزریق چربی در سینه جایگزینی برای پروتز است که در آن سلول‌های چربی به روش لیپوساکشن از شکم، ران و دیگر نقاط دارای چربی اضافی تخلیه و سپس در سینه‌ها تزریق می‌شود. تزریق یا انتقال چربی روشی بدون ایجاد حساسیت است که در آن از سلول‌های چربی بدن خود بیمار برای بزرگ کردن سینه استفاده می‌شود.

بررسی ایمنی تزریق چربی


طرفداران جراحی تزریق چربی معتقداند که این درمان راهکاری ایمن، دائمی و طبیعی برای جوانسازی صورت است. آن مقداری از چربی که پس از تزریق زنده می‌ماند، مانند دیگر بافت‌های بدن خون‌رسانی مستمر خواهد داشت. بنابراین اگر عمل موفقیت‌آمیز باشد، حجم افزایش یافته سال‌ها ماندگار خواهد بود.

آیا می‌توان چربی لازم برای تزریق را از فرد دیگری دریافت کرد؟


ازآنجایی که وجود چربی در بدن شرط لازم انجام جراحی است، گاهی برخی بیماران سوال می‌کنند که آیا می‌توان چربی لازم را از بدن شخص دیگری دریافت کرد. پاسخ منفی است. بافت چربی هر بدن با بدن دیگر متفاوت است، بنابراین تزریق چربی یک بدن در بدن دیگر بسیار خطرناک است.

تزریق چربی در چه محلی انجام می‌شود؟


تزریق چربی به تنهایی، عملی سرپایی است که می‌توان آن را در مطب انجام داد. اما بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که تزریق چربی را در کنار جراحی‌های تهاجمی‌تری انجام دهند، در این حالت عمل باید در مراکز جراحی سرپایی انجام شود.

نوع بیهوشی یا بی‌حسی عمل تزریق چربی


بی‌حسی موضعی با یا بدون آرام‌بخش برای تزریق چربی لازم است. چنانچه درمان در اتاق عمل انجام شود، بیهوشی عمومی یا داروی آرام‌بخش عمیق به کار برده می‌شود.

برش‌های تزریق چربی در چه محلی زده می‌شود؟


چنانچه لیپوساکشن برای تخلیه چربی انجام شود، جراح شکاف‌های باریکی را روی ناحیه اهدا کننده، شکم، ران، باسن یا پهلو ایجاد می‌کند. برش‌های مربوط به ناحیه دریافت کننده چربی حتی باریک‌تر از این شکاف‌ها و به اندازه سر سوزن است. جراح برش‌ها را در چین‌های پوستی صورت ایجاد می‌کند تا کاملاً ناشمخص باشد.

آیا تزریق چربی عملی دردناک است؟


ناراحتی و درد مربوط به تزریق چربی بسیار جزئی و ناچیز است.

زمان کشیدن بخیه‌ها


بخیه‌ها ۷ ـ ۴ روز پس از تزریق چربی کشیده می‌شود.

چه مدت پس از تزریق چربی می‌توان در محل کار حاضر شد؟


بیماران ۵ ـ ۳ روز پس از تزریق چربی می‌توانند در محل کار حاضر شوند.

چه مدت پس از تزریق چربی می‌توان ورزش کرد؟


اکثر ورزش‌ها را می‌توان ۱۰ ـ ۷ روز پس از تزریق چربی ادامه داد.

مزایای تزریق چربی نسبت به تزریق فیلر


احتمال واکنش آلرژیک و حساسیت به تزریق چربی صفر است، چرا که بافت چربی از خود بیمار گرفته می‌شود. در عمل‌های زیبایی که ماده خارجی (ژل و فیلر) وارد بدن می‌شود، به ندرت مشکل حساسیت پیش می‌آید. اما از آنجایی که در روش تزریق چربی از بافت بدن خود بیمار استفاده می‌شود، بدن بافت خود را در محل جدید تشخیص می‌دهد و حساسیتی بروز نمی‌یابد. تزریق چربی برای بسیاری از بیماران در درازمدت اقتصادی‌تر از تزریق فیلرهای سنتزی است چرا که فیلر باید حداقل سالی یک بار مجدداً تزریق شود تا نتیجه به دست آمده حفظ شود.

تفاوت بین تزریق چربی اتولوگ، انتقال چربی، تزریق میکرولیپو و تزریق میکروفت


تمام این اصطلاحات نام‌های مختلف برای درمانی است که در آن چربی از یک ناحیه از بدن گرفته می‌شود و پس از خالص‌سازی در ناحیه دیگری از بدن تزریق می‌شود که اندکی نیاز به برجسته‌سازی یا صاف شدن دارد. تزریق چربی برای پر کردن چین و چروک‌ها و رفع آثار ناشی از پیری، آسیب دیدگی یا ژنتیک کاربرد دارد. مقدار چربی که از ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شود، بسیار کمتر از مقداری است که در جراحی استاندارد لیپوساکشن تخلیه می‌شود.

سن مناسب برای تزریق چربی


تزریق چربی را می‌توان در هر سنی برای رفع جای جوش و زخم عمیق یا اصلاح عدم تقارن صورت انجام داد. برجسته کردن لب یا گونه‌ها، چاق کردن و پر کردن فرورفتگی‌های صورت نمونه‌هایی از کاربرد تزریق چربی است که معمولاً به بیماران بیست سال به بالا توصیه می‌شود.

آیا می‌توان تزریق چربی را دور چشم‌ها انجام داد؟


گرفتن نتیجه دلخواه از تزریق چربی در بعضی از نواحی بدن آسان نیست و دور چشم یکی از دشوارترین ناحیه‌ها برای تزریق چربی است. چرا که پوست پلک پایین نازک و ظریف است و هرگونه ناهنجاری به وضوح دیده می‌شود. یکی از متداول‌ترین دلایل انجام جراحی ترمیمی پلک پایین، برجستگی ملموس و مشخصی است که از تزریق چربی قبلی به جا مانده است.

وزن بیمار قبل از تزریق چربی باید چقدر باشد؟


وزن حداقلی وجود ندارد. فقط لازم است که بیمار ذخیره چربی کافی برای اهدا و انتقال داشته باشد.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
انتقال یا تزریق چربی؛ جوان سازی و چاق شدن صورت و بدن و رفع چین و چروک
۴ از ۱ رای

79total visits,2visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*