از بین بردن و برداشتن خال های گوشتی و سطحی (ریز یا قهوه ای) صورت و بدن

ضایعات پوستی مختلفی مانند خال، کک و مک و تگ یا دکمه‌های پوستی وجود دارند که علاوه‌بر شایع بودن ممکن است غیرسرطانی و یا به‌عبارتی خوش‌خیم باشند. خال‌هایی که روی پوست رشد می‌کنند به رنگ قهوه‌ای یا مشکی هستد و ممکن است به صورت تک و یا دسته‌ در هر قسمت از پوست رشد ‌کنند. به نظر می‌رسد خال‌ها اوایل دوران کودکی و معمولا در طی ۳۰ سال اول زندگی شروع به رشد می‌کنند. وجود ۱۰ تا ۴۰ خال در سطح پوست در سن بلوغ امر کاملا طبیعی است. خال‌ها اغلب به‌آرامی تغییرشکل داده، بزرگ‌تر شده و رنگ آن‌ها تغییر می‌کند. گاهی‌اوقات ممکن است شاهد رویش مو روی خال‌ها باشیم. نکته جالب این است که برخی خال‌ها هیچ تغییری نمی‌کنند اما برخی ممکن است با مرور زمان محو شوند.

اکثر خال‌ها در سطح پوست معمولا بدون زیان هستند . اما برخی مواقع یک خال ممکن است علاوه‌بر ظاهر نازیبایی که دارد، آزاردهنده و یا درحال تغییر اندازه باشد. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که آیا برداشتن خال‌ها از طریق تراشیدن کار درست و بی‌خطری هست یا خیر. لازم به ذکر است که درصورت مشاهده هرنوع تغییرات و یا تمایل به برداشتن خال‌ها به دلایل زیبایی بهتر است ابتدا با یک متخصص پوست مجرب مشاوره کرد. متخصصین ما در کلینیک دکتر رضیعی بعد از معاینه خال‌ها در پوست صورت و بدن بیماران، روش‌های مختلف برداشتن خال‌ها را که معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و به‌صورت سرپایی و در مطب انجام می‌شود را به بیماران معرفی خواهند کرد. لازم به ذکر است که رشد خال‌ها بعد از برداشتن معمولا متوقف می شود. با وجود این‌که تراشیدن و بریدن از رایج‌ترین روش‌های رفع خال است اما در این بین روش دیگری به‌نام لیزردرمانی وجود دارد که به‌دلیل مزایای ویژه بهترین روش برداشتن خال محسوب می‌شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره رفع خال صورت و بدن یا جهت رزرو نوبت از متخصصین می‌توانید با شماره‌‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ و ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

انواع


خال‌های پوستی که به خال‌های طبیعی معروف هستند معمولا در بسیاری از نقاط بدن رشد کرده و مشاهده می‌شوند. خال‌های مادرزادی طبیعی وخال‌های گوشتی غیرطبیعی خال‌هایی هستند که اغلب بعد از گذشت زمان برای بیمار مشکل ایجاد می‌کنند.

خال‌های مادرزادی طبیعی خال‌هایی هستند که هنگام تولد روی پوست مشاهده می شوند. طبق مطالعات از هر ۱۰۰ نفر تنها ۱ نفر با خال‌های مادرزادی بدنیا می‌آید. احتمال تبدیل شدن این خال‌ها به ملانوما یا سرطان پوست بیشتر از خال‌هایی است که بعد از تولد بوجود می‌آیند. بنابراین توصیه می‌شود که تغییرات مهم در خال‌ها را نباید نادیده گرفت.

خال‌های گوشتی غیرطبیعی یا ناهمگون درمقایسه با خال‌های طبیعی بزرگ‌تر بوده و شکل غیرطبیعی دارند. مرکز این نوع خال‌ها به رنگ قهوه‌ای و کناره‌های آن روشن است. معمولا حاشیه قرمزرنگ و همچنین خال‌های بسیار کوچک و سیاه‌رنگ اطراف خال‌های گوشتی غیرطبیعی مشاهده می‌شود. تشخیص صحیح خال‌ها به‌جهت این‌که موجب اطمینان ازعدم سرطانی بودن آن‌ها می‌شود از اهمیت فراوانی برخوردار است.

متقاضی برداشتن خال


افرادی که خال‌های مشکوک و غیرطبیعی دارند، خصوصا افرادی که سرطان پوست در سوابق خانوادگی آن‌ها مشاهده می‌شود در اولویت بوده و باید حتما اقدام به برداشتن خال‌ کنند. معیار که به ترتیب مخفف کلمات: عدم‌تقارن، حاشیه، رنگ، قطر و تغییرات است در تشخیص درآوردن یا نمونه‌برداری یک خال کمک شایانی می‌کند.

عدم تقارن: یکی از ویژگی خال‌های طبیعی وجود تقارن در دو طرف خال است. به‌عبارت دیگر وقتی یک نیمه خال با نیمه دیگر متفاوت باشد اصطلاحا عدم تقارن وجود دارد. ضایعه‌های سرطانی اغلب نامتقارن هستند.
حاشیه خال: حاشیه یک خال مشکوک و سرطانی اغلب تیره، به‌صورت دالبر یا نامنظم است.
رنگ: خال‌های طبیعی دارای رنگ‌های مختلفی هستند اما نکته مهم این است که رنگ این نوع خال‌ها در نواحی مختلف بدن یکسان است. خالی که تغییر رنگ می دهد و درنوسان است و یا به عبارتی بیش از یک رنگ دارد خال مشکوک محسوب می‌شود.
قطر: خالی که قطرش بیشتر از ۶ میلی‌متر یا بیش‌تر از قطر پاک‌کن مداد باشد ممکن است به خال ملانوم مشکوک باشد. خال‌هایی که قطرشان با گذشت زمان افزایش می‌یابد خال‌های مشکوک به‌حساب می‌آیند.
تغییرات: خالی که اندازه و ارتفاع آن تغییر می‌کند و دارای سطح برجسته و زبر است احتمالا سرطانی است.

علل


ملانین رنگ‌دانه طبیعی است که به پوست، مو و چشم رنگ می‌بخشد. ملانین‌ها توسط سلول‌های به‌نام ملانوسیت که در ۲ بخش فوقانی پوست قرار دارند تولید می‌شوند. هنگامی که ملانوسیت‌ها به‌جای این‌که به‌صورت یکسان توزیع شوند به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند موجب پیدایش خال می‌شوند. خال‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن به‌ویژه نواحی مانند دست، بازو، قفسه‌سینه و گردن که بیشتر درمعرض نور خورشید هستند رشد کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم خال‌ها اغلب در ۳۰ سال اول زندگی رشد می‌کنند و ممکن است به مرور زمان بزرگ‌تر شوند. برخی از خال‌ها خصوصا خال‌های گوشتی غیرطبیعی ممکن است تحت تاثیر عوامل ژنتیک بوجود آیند. وجود خال‌های گوشتی‌غیرطبیعی در افراد اتفاق رایجی است و نباید موجب نگرانی زیاد شود. خال‌ها در طول زندگی یک فرد تکامل یافته و در برخی موارد ممکن است موجب بروز مشکلات شوند.

علائم و نشانه‌ها


نشانه‌های خاصی که در جستجوی یک خال گوشتی طبیعی باید درنظرگرفت عبارتند از: شکل گرد، عدم تغییرسایز و شکل با گذشت زمان، صاف یا برجسته بودن و عدم تغییررنگ. رنگ خال‌های گوشتی طبیعی معمولا سیاه، قهوه‌ای، خرمایی، صورتی، قرمز، آبی یا بی‌رنگ است. با درنظر گرفتن این علائم می‌توان خال‌های گوشتی طبیعی را از ضایعات پوستی چون کک و مک تشخیص داد. در صورتی که در بدن یک فرد بیش از یک خال وجود داشته باشد ممکن است هر خال با خال دیگر متفاوت باشد. البته این موضوع تا زمانی‌که خال‌ها دستخوش تغییر رنگ، شکل و بافت نشده‌اند جالب به‌نظر می‌رسد. از علائم خال‌های سرطانی (ملانوم) می‌توان به تغییر و نوسان رنگ، شکل نامنظم و بافت برجسته اشاره کرد. یکی از موارد مهمی که موجب نگرانی می‌شود رشد خال‌های جدیدی است که خیلی راحت و در طی یک روز شکل گرفته‌اند. تشخیص پزشکی خال‌ها اغلب با معاینه فیزیکی‌ آغاز می‌شود. این مرحله به‌منظور تشخیص سرطانی بودن یک خال انجام می‌شود. در برخی موارد پزشک مجبور است جهت تشخیص بدخیم بودن خال، آزمایش‌هایی چون نمونه برداری از پوست را به بیمار توصیه نماید. در صورتی که خال‌های گوشتی دارای علائمی چون: درد، رشد موهای زائد اطراف آن، خونریزی، ترشح مایع، خارش، سوزش، شکل غیرطبیعی، تغییر بافت، سایز، شکل و رنگ باشند باید در اسرع وقت جهت معاینه به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.

روش‌های برداشتن خال


لیزر

برداشتن خال‌های کوچک و غیرسرطانی که بالای سطح پوست رشد نمی‌کنند معمولا با لیزردرمانی برطرف می‌شوند. در طی این فرایند تابش نور حاصل از لیزر موجب تجزیه سلول‌های خال در سطح پوست می‌گردد. در طول ۲ تا ۳ جلسه درمانی، خال به طور کامل از بین خواهد رفت. با وجود این‌که بریدن و تراشیدن، از رایج‌ترین روش‌های  از بین بردن خال محسوب می‌شوند و از طرفی بسیار توصیه می‌شوند اما لیزر در برداشتن خال‌های نواحی از بدن مانند صورت و یا گوش‌ها که دسترسی به آن‌ها سخت است کمک بسیاری می‌کند. برداشتن چندین خال به‌طورهمزمان از دیگر مزایای لیزراست.
گام اول از برداشتن خال با لیزر شامل بی‌حس کردن ناحیه خال با داروی بی‌حسی موضعی است. مرحله بعد که به حذف پیگمنتیشن یا رنگ‌دانه‌های خال معروف است با کمک لیزر انجام می‌شود. مکانیسم بهبود طبیعی بدن موجب پاک شدن رنگ‌دانه‌ها می‌شود. در طی دوران بهبود، اثرزخم ناشی از برداشتن خال در جای خال سابق مشاهده خواهد شد. البته ناگفته نماند که این عارضه بعد از مدت کوتاهی به‌خودی خود برطرف می‌شود. بعد از این مرحله رنگ ناحیه تحت درمان به‌مدت چند روز تیره‌تر می‌شود. البته در صورتی که خال در صورت باشد با کمی میکاپ می‌توان تغییر رنگ ناحیه تیره شده را برطرف کرد. بعد از درمان با لیزر باید حداقل به‌مدت ۲ هفته کمتر در معرض نورخورشید قرار گرفت. جهت محافظت از ناحیه درمان بهتر است هنگام خارج شدن از خانه از کرم ضدآفتاب استفاده کرد.

تراشیدن

تراشیدن یکی از روش‌های بسیار ساده جهت برداشتن خال‌هایی است که به‌صورت برجسته بوده و در سطح پوست رشد کرده‌اند. برای این کار ابتدا باید با داروی بی‌حسی موضعی پوست ناحیه درمان را بی‌حس کرد. سپس قسمت برآمده خال را با کمک چاقوی کوچک جراحی از سطح پوست جدا کرد. در این روش معمولا بعد از دوره بهبود نشان سفید رنگی روی پوست مشاهده خواهد شد. گاهی‌اوقات این رنگ با رنگ خال اصلی یکی است. از آن ‌جایی‌که سطح جدید بعد از درآوردن خال با سطح پوست اطراف یکی است در نتیجه هیچ مشکلی هنگام پوشیدن لباس برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. باید خاطر نشان کرد که ناحیه درمان شده را می‌توان با میکاپ به‌راحتی پوشاند.

بیوپسی کلی

بیوپسی کلی درخال‌هایی که مسطح و یا مشکوک به سرطان (ملانوم) هستند اجرا می‌شود. در این روش تمام خال یا برآمدگی همراه مقدار کمی از پوست اطراف آن برداشته شده و سپس بخیه می‌شود. بعد از برداشت خال نمونه جهت آزمایش آسیب‌شناسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود. اسکار ناشی از این روش ممکن است به‌صورت خط نازک مشاهده شود.

پیشگیری از رشد خال‌ها


رشد خال‌ها اغلب به عوامل ژنتیک مرتبط است اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند موجب افزایش تعداد خال‌ها و یا تیره‌شدن رنگ خال‌هایی شود که از قبل روی پوست وجود داشتند. این امر درخصوص افرادی که پوست سفیدتری دارند بیشتر صدق می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود در طول ساعاتی از روز که میزان نورخورشید بالاست بهتر است کمتر در معرض نورخورشید قرار گرفت.مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

231total visits,2visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*