آبله‌ مرغان در کودکان و بزرگسالان: علت ، علائم و درمان

 

آبله مرغان يك بيماری عفونی است كه باعث ايجاد تاول و جوش های خارش دار شده و بسيار مسری است، به اين معنا كه به سادگی از شخصی به شخص ديگر منتقل می شود. ويروس آبله مرغان از طريق دهان و بينی و پس از تماس با فرد آلوده، وارد بدن می‌شود. شخص مبتلا می‌تواند از يك روز قبل از پديدار شدن جوش ها تا زمانی كه آنها كاملا از بين رفته باشند، بيماری را منتقل كند. اگر شخصی يك بار دچار آبله مرغان بشود، در اكثر موارد پادزهر آن تا آخر عمر در سيستم ايمنی بدن‌اش باقی خواهد ماند، يعنی بسيار بعيد است كه او برای بار دوم مبتلا به آبله مرغان بشود. در اين مورد استثنائی وجود دارد، كودكانی كه در سنين بسيار پايين آبله مرغان می‌گيرند. افراد كم سن به نوع بسيار خفيف اين بيماری مبتلا می‎شوند، به همين دليل ممكن است پادزهر كافی در مقابل آن توليد نكنند. بنابراين، امكان دارد اين كودكان در سال های بعد باز هم ابله مرغان بگيرند.

در اكثر موارد، آبله مرغان عفونت خفيفی است و پوست پس از دو تا چهار هفته به حالت معمول برمی‌گردد. اما گاهی، اثر كوچكی از جای بعضی تاول ها و جوش ها باقی می‌ماند. در نظر داشته باشيد در موارد بسيار كمی، آبله مرغان عوارض حادی ايجاد كرده كه باعث بستری شدن شخص در بيمارستان و حتی ناتوانی طولانی مدت و مرگ می شود. بنابراین توصیه می شود در صورت ابتلا، به پزشك مراجعه كرده و درمان مورد نیاز را در همان مراحل اولیه آغاز كنید. متخصصین ما در كلینیك دکتر رضیعی انواع مختلف این بیماری را تشخیص می دهند و با تجویز بهترین درمان برای آن، از حاد و خطرناك شدن وضعیت بیمار پیشگیری می كنند.  برای دریافت مشاوره می توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷ و ۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل نمایید.

عامل ایجاد بیماری


آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوسترایجاد می شود كه بسیار واگیردار است. اگر قبلا آبله مرغان نگرفته اید و شخصی كه با او در ارتباط روزانه قرار دارید به آن مبتلا شده است، شما هم به احتمال زیاد مبتلا خواهید شد. ویروس آن معمولا از طریق هوا و توسط ذرات بزاق و قطرات آب بینی كه موقع سرفه و عطسه در محیط پخش می شوند، منتقل می شود. این ویروس همچنین از طریق تماس با ترشحات جوش و تاول های شخص بیمار، منتقل می شود. چه پس از لمس مستقیم آنها، چه از راه لباس هایی كه با آن ترشحات آلوده شده اند.

علائم آبله مرغان


علائم  آبله مرغان معمولاٌ ۱۰ تا ۲۴ روز پس از مبتلا شدن فرد آشكار می شوند. این بیماری به صورت عادی فرد را دچار تب و كسالت عمومی می كند. اما به زودی جوش های خارش دار و قرمزی روی پوست ظاهر خواهند شد كه به سرعت با مایع و ترشحاتی پر می شوند كه علامت قاطع ابتلا به ابله مرغان است. جوش ها معمولاً ابتدا در سر، صورت و بینی پدیدارشده و سپس به سمت بازوها و پاها پیشروی می كنند. این جوش ها گرد هستند و اندازه ای بین ۵ تا ۱۰ میلی متر دارند و قاعده‌شان قرمز رنگ است. گاهی آنها را به قطره شبنمی روی گلبرگ گل سرخ، تشبیه می كنند. در روزهای بعدی، جوش ها در مقدار و اندازه های مختلفی آشكار می شوند و پس از مدتی خشك شده و از بین می روند. این جوش ها هر جایی كه پوست داشته باشد ظاهر خواهند شد؛ حتی داخل دهان، گلو و واژن. بعضی بیماران فقط ۵۰ تاول خواهند داشت و بعضی دیگر تعداد بی شماری جوش و تاول را تجربه خواهند كرد.

تشخیص


اگر خودتان یا شخصی در خانه‌تان دچار بثورات پوستی مشكوك به آبله مرغان شد، با پزشك تماس بگیرید. او ممكن است بتواند با ویزیت تلفنی، آبله مرغان را تشخیص بدهد. خصوصاً اگر شخص مورد نظر قبلاً دچار این بیماری نشده باشد یا واكسن هم نزده باشد. احتمالاً پزشك درخواست می كند شخص را از نزدیك ویزیت كند. از او بپرسید از چه طریقی می توانید وارد مطب شوید كه كاركنان آنجا و دیگر مراجعان را در خطر ابتلا به ابله مرغون قرار ندهید. پزشك خواهد پرسید شما ( یا شخص بیمار) اخیراً با كسی كه آبله مرغان داشته در تماس بوده اید یا خیر، هر چند این مورد برای تشخیص بیماری خیلی الزامی نیست. او غالباً تنها با بررسی علایم و نشانه هایی كه دارید و وضع ظاهری پوست، بیماری را تشخیص می دهد. آزمایش های خاص خون، مانند FAMA ( آنتی بادی فلورسنت به غشای آنتی ژن) و ELISA ( آزمون ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم) هم برای تشخیص این بیماری انجام می شوند. اما برای بسیاری از بیماران غیرضروری هستند. گاهی ممكن است پزشك یك تاول ابله مرغانی را از روی پوست بتراشد تا آن را زیر میكروسكوپ بررسی كند.

درمان آبله مرغان


در بسیاری از موارد، درمان آبله مرغان فقط به كنترل و از بین بردن علائم محدود می شود، تا زمانی كه بیماری خود به خود تمام شود. درمان های خانگی و غیر پزشكی، شامل موارد زیر است:

  •  خنك نگه داشتن بدن، چون گرما و عرق خارش را شدیدتر می كنند.
  •  گذاشتن كمپرس آب سرد روی پوست آسیب دیده، برای كاهش دادن خارش.
  •  كوتاه نگه داشتن ناخن ها و تمیز بودن دست ها، زیرا باكتری های روی دست و زیر ناخن می توانند از طریق تاول های تركیده، پوست را آلوده كنند.
  •  دوش گرفتن روزانه با آب و صابون، كه احتمال آلودگی باكتریایی را كاهش می دهد.

درمان دارویی

  •  استفاده از كرم ها و پمادهای آماده كه در داروخانه ها به فروش می رسند. این پمادها را روی نواحی تاول زده پوست می مالند تا خارش را كم كند. برخی از این پمادها، حاوی بی حس كننده های موضعی هستند. اگر بیمار كودك است، برگه راهنمای محصول را به دقت مطالعه كنید تا از بی ضرر بودن آن برای كودك و همچنین مقدار مناسب مصرف، مطلع شوید. می توانید با دكتر داروخانه مشورت كرده و از او راهنمایی بخواهید.
  •  قرص ها و شربت های آنتی هیستامین هم خارش را كم می كنند.
  •  داروهای ضد ویروس مانند اسیكلوویر، اگر در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری مصرف شوند، ممكن است مفید باشند. این داروها برای اشخاصی كه ضعف سیستم ایمنی دارند و خانم‌های باردار توصیه می شوند، ولی برای كودكانی كه سالم و قوی هستند تجویز نمی شوند.
  •  برای كنترل تب می توان از استامینوفن استفاده كرد. اما افراد زیر ۱۸ سال نباید این دارو را – یا هر دارویی كه دارای مقداری استامینوفن است – مصرف كنند. زیرا سالیسیلات موجود در این داروها ممكن است منجر به سندروم ری شود. سندروم ری یك التهاب خطرناك مغزی و كبدی است كه برای كودكانی كه استامینوفن مصرف می كنند – خصوصا در دوره ی ابتلا به بیماری آبله مرغان و آنفولانزا – پیش می آید.

درمان جای زخم


پانچ اِكسیژن (برش)

درمان جای جوش و تاول آبله مرغان، بسته به نوع و محل قرارگیری زخم، روش های مختلفی دارد. زخم های خیلی كوچك را می توان به روش پانچ اِكسیژن(برش) برداشت. در این روش جای زخم را با یك پانچ گِرد جراحی برمی دارند و دو طرف پوست را با یكی، دو بخیه خیلی كوچك می بندند تا جوش بخورد.

درمان لیزری

در درمان لیزری جای زخم آبله مرغان، از پرتوهای پرقدرت و انفجاری كوتاه ِ لیزر برای تراشیدن لایه كراتینه شده ( مرده) و ناسالم ِ سطح پوست، استفاده می كنند. با این روش نقاط كدر و تاریك پوست، زنده تر و سالم تر می شوند. درمان لیزری، بهترین روش برای افرادی است كه می خواهند پوستشان ظاهر بهتری پیدا كند. زمانی كه پوست بهبود پیدا می كند، متوجه می شوید نواحی فرو رفته و كدر با لایه ای از پوست سالم، لطیف و جوان تر جایگزین شده است.

میكرودرم ابریژن و لایه بردارهای شیمیایی

در روش میكرودرم ابریژن و لایه بردارهای شیمیایی، بخش آسیب دیده و زخمی پوست برداشته می شود، به این ترتیب قسمت سالم پوست دوباره پدیدار می شود. این روش ظاهر پوست را بهبود می بخشد، اما نمی تواند بخش های فرورفته را كاملاً پر و صاف كند.

پیشگیری


سابق بر این، بیماری آبله مرغان در کودکان را یك بیماری غیرقابل اجتناب می دانستند. به این معنی كه همه افراد در هر حال به آن مبتلا می شدند. ولی از زمانی كه واكسن واریسلا ثبت شد، می توان به سادگی از ابتلا به این بیماری پیشگیری كرد. در حالت استاندارد توصیه می شود كودك اولین مقدار این واكسن آبله مرغان را بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و نوبت دوم را در ۴ سالگی دریافت كند. همچنین پیشنهاد می شود زمانی كه فردی كه سابقه ابتلا به این بیماری را ندارد، در تماس با شخصی كه آبله مرغان دارد قرار می گیرد، از این واكسن استفاده كند تا احتمال مبتلا شدن او پایین بیاید. احتمال ابتلا به ابله مرغون شدید و وخیم در برخی افراد بیشتر است. مانند كسانی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بعضی از خانم های باردار و نوزادان نارس. اگر شخصی كه ضعف سیستم ایمنی دارد با یك فرد مبتلا به آبله مرغان در تماس باشد، تزریق گلوبین ایمنی  واریسلا زوستر(VZIG) می تواند او را از مبتلا شدن مصون بدارد. گلوبین ایمنی واریسلا زوستر حاوی پادزهرهای محافظ در برابر آبله مرغون است كه از خون افرادی استخراج شده است كه ایمنی بالایی در مقابل این ویروس دارند. در هر حال، این تزریق فقط زمانی انجام می شود كه فرد با خطر ابتلای بالا، بیش از یك ساعت با بیماری كه ابله مرغان دارد در ارتباط بوده باشد.

 مقالات منتخب:


تیکسل درمان چروک خطوط دورچشم دور دهان لب گردن و پیشانی

پرسش و پاسخ مهم تاثیر هایفوتراپی در جوانسازی و لیفت صورت

جوانسازی صورت با ار اف فرکشنال سوزنی

co2 درمان اسکار و فرورفتگی جای جوش با لیزر فراکشنال

تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

لیزر موهای زائد: راهنمای جامع

لیفت پلک با پلاسماجت:بلفاروبلاستی بدون جراحی چین چروک، افتادگی چشم
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

34total visits,1visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*