تزریق بوتاکس؛کاربردها،اثرات زیبایی و درمانی

تزریق بوتاکس در سال‌های اخیر با فاصله زیادی به محبوب‌ترین عمل زیبایی تبدیل شده و گوی سبقت را از رقیبان خود ربوده است. تزریق بوتاکس با سه هدف اصلی انجام می‌شود که عبارت‌اند از کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلانی، تعریق شدید زیربغل و زیباسازی. تزریق زیبایی بوتاکس صورت عملی غیرجراحی است که عضله‌های ایجاد کننده چین و چروک صورت، چین و چروک پیشانی و خط اخم و چین و چروک دور چشم را شل و آرام می‌کند. سال‌ها است که تزریق بوتاکس در نهایت ایمنی بر روی بانوان و آقایانی انجام می‌شود که می‌خواهند چین و چروک‌های صورت را از بین ببرند و با دستیابی به پوستی جوان‌تر و صاف‌تر جوانی از دست رفته را بازیابند.

اگر به دنبال یک درمان زیبایی و جوان کننده سریع برای رفع خطوط و چین و چروک‌های صورت هستید، ما تزریق بوتاکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. متخصص پوست و مو پس از بررسی وضعیت پوست مناسب بودن تزریق بوتاکس را تعیین می‌کنند. درمان زیبایی بوتاکس به دلیل سریع بودن و ارائه نتایج چشمگیر یکی از بهترین درمان‌های ضدپیری است که پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص تزریق بوتاکس یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۲۵۵۵۵۷۰۲۱۴۴۲۰۱۶۹۴ تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس پروتئینی تخلیص شده به نام سم بوتولینوم A است که در مقادیر بسیار اندک و با سوزن‌های بسیار ظریف مستقیماً در عضله‌های صورت تزریق می‌شود. بوتاکس تزریق شده در عضله‌ی بیش فعال انتقال دهنده‌ی عصبی موسوم به استیل کولین را مسدود می‌کند و به این ترتیب از تحریک بیش از حد انقباض عضلانی در ناحیه درمان شده جلوگیری می‌کند. بوتاکس با آرام کردن عضله بیش فعال چروک‌ها را نیز صاف می‌کند و مانع از آن می‌شود تا چین و چروک‌های دائمی در اثر حرکت مکرر عضله روی صورت ایجاد شود.

ناحیه و نقاط  تزریق بوتاکس


با تزریق بوتاکس می‌توان ناحیه‌های زیر را درمان کرد:

 • پیشانی: در اثر نگرانی، استرس و اضطراب و یا بالا رفتن سن چین و چروک‌هایی روی پیشانی ایجاد می‌شود که هنگام تعجب کردن یا هیجان زده شدن بیشتر جلب توجه می‌کند. رفع این خطوط یکی از محبوب‌ترین کاربردهای بوتاکس است.هزینه بوتاکس پیشانی به شدت چین و چروک، نوع محصول مورد استفاده و مقدار محصول استفاده شده بستگی دارد.
 • ناحیه بین دو چشم روی پیشانی: این چین و چروک‌ها که به دلیل شباهت ظاهری خطوط ۱۱ نیز نامیده می‌شوند، با بالا رفتن سن بین دو چشم ایجاد می‌شوند. این چین و چروک‌ها معمولاً بیشتر هنگام اخم کردن، نگران شدن یا تمرکز کردن جلب توجه می‌کنند.
 • چشم‌ها: چشم‌ها غالباً درخشان‌ترین عضو صورت هستند. اما سال‌ها لبخند زدن و اخم کردن تاثیر خود را روی چشم‌ها به جا می‌گذارد و چین و چروک‌هایی را دور چشم ایجاد می‌کند که به خطوط پنجه‌کلاغی معروفند. به جز خطوط خنده خطوط ظریف دیگری نیز دور چشم دیده می‌شود. بوتاکس در  درمان چروک اطراف چشم موثر است ، تا چشم‌ها جذابیت پیشین خود را بازیابند و در میان صورت بدرخشند.
 • ابروها: ما برای نشان دادن احساسات خود از ابروهایمان کمک می‌گیریم. تغییر حالت‌های مداوم چروک‌های عمیقی را بالا و بین ابروها و روی پیشانی ایجاد می‌کند. تزریق بوتاکس با هدف لیفت یا بالا بردن ابرو و خلق چهره‌ای شاداب‌تر نیز انجام می‌شود.
 • لب‌ها: لبخند زدن و اخم کردن چروک‌های منحنی شکلی را دور دهان ایجاد می‌کند. با تزریق بوتاکس می‌توان خط اندوه، خط خنده و چین و چروک دور لب را از بین برد.
 • خط فک: بسیاری از بیماران شکل چهارگوش خط فک را دوست ندارند. بوتاکس عضله‌های مخصوص جویدن (مضغ) را، که عامل چهارگوش شدن فک هستند، کوچک‌تر می‌کند.
 • چین و چروک‌های نواری روی گردن
 • تزریق بوتاکس درمانی موثر برای کاهش تعریق زیر بغل، دست‌ها و کف پاها به شمار می‌آید. بوتاکس تکانه‌های عصبی ارسال شونده به غدد تعریق را مسدود می‌کند و به این ترتیب عصب دیگر نمی‌تواند تعریق را تحریک کند.
 • لبخند لثه‌ای

آیا با تزریق بوتاکس می‌توان تمام چین و چروک‌ها را از بین برد؟

بوتاکس چین و چروک‌هایی مانند خط اخم و چین و چروک دور چشم را که در اثر منقبض شدن عضلات صورت عمیق می‌شوند را از بین می‌برد. چروک‌های ناشی از شل شدن و افتادگی پوست به درمان با بوتاکس واکنش نشان نمی‌دهند. به علاوه به کمک تزریق بوتاکس در کنار تزریق ژل یا بدون آن می‌توان گوشه‌های دهان را بالا برد و حالت ناراحت و افسرده صورت را از بین برد.

بوتاکس


متقاضی تزریق بوتاکس باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد و انتظاری واقع‌بینانه از درمان داشته باشد. متقاضی مناسب تزریق بوتاکس یماری است که:

 • نشانه‌های اولیه پیری در صورت وی مشاهده می‌شود.
 • خطوط اخم ظاهری خسته، ناراحت یا عصبانی به چهره‌اش داده است.
 • از تعریق زیاد ناراحت است.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟

بارداری یا شیردهی از موارد منع استفاده از بوتاکس است. به علاوه در صورت وجود هر گونه عفونت در محل تزریق یا نزدیکی آن باید تزریق بوتاکس را تا زمان برطرف شدن عفونت به تاخیر انداخت.

آمپول بوتاکس


سوزنی که پزشک برای این روش انتخاب می‌کند در هنگام تزریق بوتاکس نقش بزرگی را در مدیریت درد بیمار ایفا می‌کند. بیشتر پزشکان استفاده از یک سوزن کوتاه یک بار مصرف مانند سوزن انسولین را که در صورت نیاز می‌توانند اندازهی ۳۱ یا ۳۲ داشته باشند، توصیه می‌کنند. این سوزن‌ها در فروشگاه‌های عرضه کننده‌ی تجهیزات پزشکی و داروخانه‌ها در دسترس هستند.

بوتاکس دارای اندازه‌ی مشخصی که برای تمام افراد یکسان باشد، نیست. شرایط هر بیماری متفاوت است و اندازه‌گیری دوز صحیح نه تنها برای انجام مناسب روش بلکه برای خود بیمار نیز مهم است. علاوه بر این، جنسیت بیمار نیز تفاوت ایجاد می‌کند، مردان دارای عضلات بزرگتری از زنان هستند، و بنابراین نیاز به دوز بالاتری دارند. برای مثال یک عمل زیبایی مانند درمان خطوط اخم، ممکن است بین ۱۰ تا ۴۰ واحد نیاز باشد.

مزایا


 • غیرتهاجمی و غیرجراحی
 • ایمن و موثر
 • ارائه نتایجی ظریف و طبیعی
 • عدم نیاز به استراحت پس از درمان

روش تزریق بوتاکس


متخصص پوست و مو ناحیه درمان را با شوینده الکلی کاملاً تمیز می‌کند. این درمان معمولاً بدون درد است؛ با این حال اگر بیمار به درد حساس باشد، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار کاملاً راحت باشد. پزشک از بیمار می‌خواهد عضله‌های صورت را منقبض کند تا بتواند محل دقیق تزریق بوتاکس را مشخص کند. پزشک مقدار بسیار اندکی بوتاکس مخصوص عضله‌های صورت را با سوزنی بسیار ظریف تزریق می‌کند. مقادیری از شل کننده عضلانی بوتاکس با دقت در نقاطی از صورت تزریق می‌شود که پزشک محل آنها را با معاینه دقیق حرکات عضلات صورت تعیین کرده است. تزریق بوتاکس معمولاً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، البته مدت زمان درمان به تعداد ناحیه‌های در نظر گرفته شده بستگی دارد. مقادیر بسیار اندکی بوتاکس با سوزن بسیار ظریفی داخل عضله‌های صورت در امتداد ناحیه‌های در نظر گرفته شده برای جوانسازی تزریق می‌شود. اگر بی‌حسی اعمال نشده باشد، بیمار سوزش ملایمی را هنگام تزریق حس خواهد کرد. بیمار بلافاصله پس از تزریق می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره را ادامه دهد. اگر تزریق در ناحیه پیشانی انجام شده باشد، بیمار دچار سردرد خواهد شد.

دوران بهبود


از بیمار خواسته می‌شود که برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و مالش دادن ناحیه تزریق شده خودداری کند. ورم، کبودی یا قرمزی محل تزریق طبیعی است و معمولاً پس از چند ساعت برطرف می‌شود، البته این عوارض در صورت حساسیت بالای بیمار ۲۴ تا ۴۸ ساعت استمرار خواهد داشت. توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید:

 • از حرکت دادن شدید یا ماساژ دادن ناحیه درمان شده خودداری کنید، مگر آن که پزشک دستور دیگری داده باشد.
 • تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • به مدت ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا گرما خودداری کنید.
 • از مصرف مقادیر بالای نمک بپرهیزید تا دچار تعریق زیاد نشوید.
 • سعی کنید صورت را هنگام خوابیدن رو به بالا بگیرید و سر را نیز اندکی بالا بگذارید تا از ایجاد ورم جلوگیری کرده باشید.
 • در صورت متورم بودن صورت هر یک ساعت یک بار کمپرس سرد را به مدت ۱۵ دقیقه روی محل تزریق قرار دهید.

ماندگاری نتایج


نتایج به تدریج پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده می‌گردد، اما نتیجه نهایی بوتاکس صورت پس از دو هفته مشخص می‌شود. نتیجه نهایی به عامل‌های متعددی چون شدت خطوط و چین و چروک‌ها، اندازه عضله‌های زیر چروک‌ها و مقدار بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. نتایج ۲ تا ۷ ماه به قوت خود باقی می‌ماند، متوسط ماندگاری نتایج ۴ تا ۵ ماه است.

خطرها و عوارض جانبی


اکثر عوارض پس از تزریق بوتاکس موقتی است و اگر تزریق توسط پزشکی مجرب و به روش صحیح انجام شود، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد. شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارت است از:

 • افتادگی موقت پلک
 • سر درد
 • بی‌حسی، حساسیت به لمس و درد موضعی در محل تزریق
 • قرمزی، ورم و یا سوزش محل تزریق
 • پشت سر گذاشتن دوران بهبود و مختل شدن فعالیت روزمره به دلیل نیاز به استراحت کردن

دکتر خوب تزریق بوتاکس


پیدا کردن یک پزشک معتبر و سازگار برای تزریق بوتاکس مهم است تا در طول درمان راحت باشید و خطر هر گونه عوارض جانبی به حداقل برسد.

در حالی که ممکن است تزریق بوتاکس راحت به نظر برسد، اما در واقع یک روش تخصصی پزشکی است که نیاز به آموزش پزشکی در زمینه‌ی آناتومی و فیزیولوژی عضلات، اعصاب و رگ‌های خونی صورت دارد. یک پزشک خوب برای تزریق بوتاکس باید بداند دقیقا کجا و به چه اندازه‌ای تزریق کند. پزشک باید بداند که اگر بوتاکس در محل درست تزریق شود باعث برطرف شدن چروک‌ها خواهد شد، اما اگر به اندازه‌ی چند میلی‌متر جابه‌جا تزریق کند، می‌تواند باعث بسته شدن چشم یا افتادگی ابرو شود. در صورت استفاده ناصحیح، ممکن است به نظر برسد که بیمار یک سکته مغزی جدی داشته است و اگر به طور نامناسبی در گردن تزریق شود، می‌تواند باعث ناتوانی در بلعیدن گردد. هنگامی که به دنبال درمان بوتاکس هستید انتخاب یک پزشک متخصص یا جراح واجد شرایط و آموزش دیده اهمیت بسزایی دارد.

هزینه


هزینه تزریق بوتاکس به شدت عارضه، مقدار و نوع بوتاکس و هزینه پزشک بستگی دارد.

1338total visits,14visits today

در مورد مقاله فوق تبادل نظر کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*